Kaczyński powiedział na konferencji prasowej w warszawskiej siedzibie partii, że PiS ma już zapewnione poparcie swojej frakcji w Parlamencie Europejskim - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) - dla wydobycia gazu łupkowego w Polsce.

"Jest wspaniała okazja dla Donalda Tuska - ma dziś w Warszawie kanclerz Niemiec Angelę Merkel, premiera Francji (na szczycie Partnerstwa Wschodniego - PAP) - i jest szansa, żeby Tusk przekonał przedstawicieli Europejskiej Partii Ludowej, żeby uczynili to samo co EKR, że może jeszcze dzisiaj Tusk będzie mógł powiedzieć, że Europejska Partia Ludowa popiera wydobywanie gazu łupkowego w Polsce" - powiedział prezes PiS.

Dodał, że "dziś jest szansa i wyzwanie dla premiera Tuska". "Liczę, że dziś czy jutro taka deklaracja padnie" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS podczas konferencji przyłączył się do akcji "Płomień nadziei", zorganizowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jej celem jest zebranie możliwie największej liczby głosów popierających apel do posłów Parlamentu Europejskiego o niepodejmowanie działań zmierzających do wstrzymania poszukiwań i wydobycia gazu z łupków. Aby wziąć udział w akcji, trzeba wejść na stronę www.plomiennadziei.eu i oddać głos.

"Liczę, że to samo zrobi Donald Tusk (...) Ta nadzieja powinna płonąć, ale trzeba do tego się przyczynić na wszystkie możliwe sposoby - powiedział Kaczyński.

Rzecznik klubu PO Paweł Olszewski powiedział PAP, że PiS po raz kolejny stosuje "polityczny plagiat", ponieważ - jak przekonywał - kwestia wydobycia gazu łupkowego jest w programie wyborczym Platformy i jego partia traktuje tę sprawę jako jeden z priorytetów.

"Prezes Kaczyński podpina się pod nasz pomysł. Po drugie frakcja PiS w Parlamencie Europejskim (Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) wielokrotnie głosowała już niezgodnie z interesem Polski, a do tego jest frakcją absolutnie marginalną" - podkreślił polityk PO.

Kaczyński był pytany, czy PO i PiS nie mogą porozumieć się w tak ważnej sprawie jak wydobycie gazu łupkowego. "Najlepszym porozumieniem będzie to, jak usłyszymy dziś lub jutro od pani Merkel, od przedstawiciela Francji, że EPP popiera wydobywanie łupków w Polsce. To będzie ogromny krok w kierunku przełamania kłopotów, które z tym wydobyciem możemy mieć" - podkreślił.

Szef PiS został zapytany, czy PiS podoba się pomysł przedstawiany przez ministra finansów Jacka Rostowskiego, by zyski z łupków przekazać na specjalny fundusz zabezpieczający emerytury. "Jeżeli chodzi o fundusze z łupków to uważamy, że najlepiej dla emerytów i wszystkich Polaków będzie wtedy, jeśli stworzymy z tego dodatkowy fundusz rozwojowy. Polska zamożna, szybko się rozwijająca da sobie radę z emeryturami" - mówił szef PiS.

Rzecznik PiS Adam Hofman powiedział, że jego partia ma "przygotowaną ustawę dotyczącą sposobu wydobycia (gazu łupkowego - PAP)". "Odrzucamy argumentację, którą czasem słyszymy: +im nie będzie się to opłacać, nie mamy technologii+" - dodał szef PiS. "Donald Tusk w spotach mówi o silnej pozycji w swojej frakcji, o świetnych kontaktach z kanclerz Merkel. Mówimy: sprawdzam. Niech te kontakty przełoży na to, co dla Polski ważne - poparcie kanclerz Merkel i EPP dla wydobycia gazu łupkowego" - powiedział Hofman.

Apel Kaczyńskiego skrytykował szef PJN Paweł Kowal. "Jeżeli apel polega na tym, że my zwracamy się do rządu niemieckiego o zgodę na pozyskiwanie kopalin w Polsce, to to jest w moim przekonaniu błąd" - powiedział Kowal na konferencji prasowej w Katowicach. Uważa on, że strona polska powinna stać na stanowisku, iż dotychczasowe regulacje dotyczące gazu łupkowego są wystarczające.

"Wprowadzanie do dyskusji takiego elementu, że my prosimy inne państwa UE, szczególnie państwa, które mają konkurencyjne interesy na rynku energii, o jakieś rodzaje wsparcia, jest błędem. To oznacza, że będziemy pytali w Berlinie, czy możemy kopać w Lublinie czy w Zamościu" - dodał szef PJN.

Zdaniem przewodniczącego klubu PO-PSL w Parlamencie Europejskim Jacka Saryusz-Wolskiego, apel prezesa PiS w sprawie gazu łupkowego jest "przeciwskuteczny i ewidentnie nastawiony na kampanię wyborczą" i szkodzi polskim interesom w dziedzinie gazu łupkowego. "Unia Europejska nie ma podstaw traktatowych, by ingerować w strukturę wykorzystania źródeł energii poszczególnych krajów, czyli również w kwestię wydobycia gazu łupkowego" - argumentował eurodeputowany w oświadczeniu przekazanym PAP.

"Proszenie o poparcie kanclerz Angeli Merkel, to tak jakby premier Donald Tusk został poproszony o wstawienie się za niemieckimi elektrowniami atomowymi. To są kompetencje krajowe, nie unijne" - podkreślił. Jak zauważył, "z żadnej arytmetyki parlamentarnej nie wynika, żeby EPL i EKR miały w Parlamencie Europejskim większość", a "EKR wcale nie ma oficjalnego stanowiska ws. gazu łupkowego".

"Dzięki szerokiemu konsensusowi ogromna większość frakcji EPL popiera tak istotne dla Polski rozwiązania jak wspólna polityka zagraniczna w dziedzinie energii, a Platforma Obywatelska jest w PE głównym autorem kluczowych z zakresu bezpieczeństwa energetycznego sprawozdań oraz rozporządzenia gazowego" - zaznaczył Saryusz-Wolski.

Prezes PiS podczas konferencji odpowiadał także na pytania dotyczące programu swojego ugrupowania ws. budowy autostrad. "Najpierw musimy zrobić przegląd tego, co zostało zrobione, bo my nie potrafimy odpowiedzieć, tak jak całe społeczeństwo, dlaczego są pieniądze, a nie ma autostrad" - mówił.

W jego ocenie, bez odpowiedzi na pytanie, co się stało z publicznymi pieniędzmi, nic dalej w kwestii budowy nowych dróg i autostrad nie da się zrobić.

"Cudów nie ma, trzeba mieć pieniądze. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, co się stało z pieniędzmi, trzeba doprowadzić do tego, żeby ceny w Polsce za budowę kilometra autostrady nie były cenami za budowę autostrady przez Alpy, tylko cenami za budowę autostrady przez równiny, na których jest stosunkowo mało rzek" - podkreślił.

Prezes PiS komentował również fakt, że w środę nie doszło do prezentacji jego książki "Polska naszych marzeń". Według organizatorów - Fundacji Republikańskiej i wydawnictwa Akapit - dyrekcja Łazienek Królewskich cofnęła zgodę na zorganizowanie spotkania w Starej Pomarańczarni.

"Jaki jest koń? Jest jak każdy widzi. Mamy do czynienia ze stosowaniem kryteriów politycznych w negatywnym tego słowa znaczeniu, które nie powinny być stosowane, albo jeżeli je się stosuje, to erga omnes, wobec wszystkich. Ta zasada nie jest przez ludzi dzisiaj rządzących Polską, w różnych punktach, a wiadomo, że ten pan, który tam rządzi jest z ręki PO, uwewnętrzniona" - powiedział Kaczyński. "To są ludzie, którzy jeszcze do tego nie dojrzeli. Może ich dzieci dojrzeją. Na razie dobrze, żeby nie rządzili" - dodał szef PiS.

Władze Muzeum Łazienki Królewskie poinformowały, że w ogóle nie wydawały zgody na zorganizowanie spotkania. Przedstawiciele Muzeum podkreślają, że Łazienki Królewskie "jako narodowa instytucja kultury, podobnie jak inne muzea o tym samym charakterze", nie udostępniają partiom politycznym swoich pomieszczeń.