Tusk przypomniał, że w Europie nadal są kraje, których mieszkańcy - podobnie jak przed ponad 20 laty Polacy - nie mogą liczyć na życie w wolności. "Kiedy w Europie godzinami, miesiącami dyskutujemy o sensie UE, kiedy pojawiają się wątpliwości, i kiedy słyszymy czasami słowa i wezwania idące wbrew świeżemu doświadczeniu europejskiej solidarności i powszechnej wolności, musimy mieć zawsze w pamięci (...) to, o czym marzyliśmy tu w całej Polsce 30 lat temu" - mówił premier.

"Nie możemy pozostawić nawet cienia wątpliwości, że głęboko wierzymy w sens tych odwiecznych idei, które jednocześnie są odwieczne i świeże" - podkreślił Donald Tusk.

Premier dodał, że w całej Europie panuje napięcie związane z kryzysem. "Nie możemy dać sobie wmówić, że dzisiejszy kryzys to jakiś lokalny incydent, to jakiś finansowy kłopot grecki, to efekt jakiejś spekulacji, która gdzieś rozkwitła i za chwilę zniknie. Znamiona tego kryzysu są w każdym miejscu w Europie" - powiedział premier, podkreślając, że dziś Europa potrzebuje dużo więcej solidarności politycznej.

Zakończone w piątek Europejskie Forum Nowych Idei trwało trzy dni. Zorganizowało je PKPP Lewiatan pod patronatem polskiej prezydencji i prezydenta Bronisława Komorowskiego. W konferencji wzięły udział osobistości świata polityki, ekonomii, filozofii i biznesu.

W trakcie Forum próbowano znaleźć odpowiedź na pytanie o rolę Europy we współczesnym, globalizującym się świecie, zagrożenia dla ładu gospodarczego i lekcje, jakich kryzys udzielił politykom i liderom biznesu.