Unijni liderzy w pocie czoła wypracowują właśnie piąty w ciągu 19 miesięcy „kompleksowy” plan rozwiązania kryzysu w Europie. Tymczasem inwestorzy już widzą obraz okrojonej strefy euro.

>>> Czytaj też: Cztery scenariusze dla strefy euro: który jest najlepszy dla Polski?

Ponad połowa respondentów biorących udział w kwartalnym badaniu „Bloomberg Global Poll” wieszczy, że co najmniej jednej kraj opuści strefę euro w ciągu roku, a prawie 70 proc. inwestorów uważa, że nastąpi to do 2016 r.

37 proc. ankietowanych twierdzi, że unia fiskalna jest najefektywniejszym remedium na kryzys, przy czym 24 proc. z nich popiera konieczność ograniczenia liczby państw posiadających wspólną walutę. Jedynie 15 proc. finansistów jest zdania, że tzw. luzowanie ilościowe przeprowadzone przez EBC ugasi pożar w strefie euro.

Reklama

>>> Czytaj też: "Le Figaro": Polskę czeka awans. Może dołączyć do "twardego jądra" Unii

“Nie zbliżamy się nawet do czegoś przypominającego swoim kształtem rozwiązanie kryzysu”- mówi Jeremy Cook, główny ekonomista World First U.K z Londynu. „Myślę, że zmierzamy w stronę unii fiskalnej w 2012 r. W dłuższej perspektywie będzie potrzebować Zjednoczonych Stanów Europy” – dodaje.

Ankieta Bloomberga została przeprowadzona w dniach 5-6 grudnia 2011 roku. Podczas badania przeanalizowano opinie 1 097 inwestorów, maklerów i analityków.

>>> Czytaj też: "Polska jak magnes może przyciągnąć Szwecję i Wielką Brytanię do strefy euro"