Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na luty zniżkowała o 0,6 proc. do 57.990 juanów (9.119 USD).

W czwartek rozpoczyna się szczyt unijnych liderów w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużenia.

Przywódcy Francji i Niemiec przesłali w środę UE propozycje reform traktatowych, prowadzących do wzmocnienia dyscypliny finansowej. "Aby zwalczyć kryzys, konieczne są kroki dla stabilizacji całej strefy euro. Jesteśmy przekonani, że się nam uda" - napisali.

W liście adresowanym do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy jedynie precyzują pomysły, które uzgodnili już w poniedziałek na spotkaniu w Paryżu. Chcą je poddać pod dyskusję na czwartkowo-piątkowym szczycie UE, którego głównym tematem będzie walka z kryzysem zadłużenia w eurolandzie.

Reklama

Opowiadają się oni za niezwłocznym wzmocnieniem architektury unii gospodarczej i walutowej. "Obok wspólnej waluty nieodzowny jest mocny gospodarczy filar, który opiera się na lepszym sterowaniu polityką gospodarczą i finansową, aby wzmocnić dyscyplinę finansową oraz na zrównoważonym wzroście i większej konkurencyjności. By osiągnąć te cele, potrzebujemy nowego kontraktu między krajami członkowskimi strefy euro" - oceniają Merkel i Sarkozy.

Potwierdzają, że chcą zakotwiczenia wzmocnionych zasad dyscypliny finansowej w unijnych traktatach. Alternatywą jest umowa między krajami strefy euro, otwarta na państwa spoza unii walutowej oraz zapewniająca mocną rolę unijnym instytucjom.

Zdaniem przywódców Francji i Niemiec struktura instytucjonalna strefy euro musi zostać wzmocniona, jednak bez powielania istniejących już instytucji.

"Inwestorzy są ostrożni przed spotkaniem unijnych liderów i posiedzeniem EBC" - mówi Xu Liping, analityk HNA Topwin Futures Co.

"Nie ma też jasności co do dalszej polityki monetarnej Chin przed dorocznym posiedzeniem banku centralnego" - dodaje.