| EUR/PLN | 4.3545 | minus | -0.0102 PLN |
| USD/PLN | 3.4797 | minus | -0.0030 PLN |
| CHF/PLN | 3.6254 | minus | -0.0081 PLN |
| GBP/PLN | 5.4618 | plus | 0.0044 PLN |
2011-12-09 17:18 , ostatnia aktualizacja: 2011-12-09 17:55
Mooody’s obcięła ratingi trzech największych francuskich banków - BNB Paribas, Societe Generale i Credit Agricole SA z powodu ograniczeń finansowania i pogarszających się warunków ekonomicznych podczas kryzysu w strefie euro.
W dół poleciały długoterminowe ratingi BNP Paribas i Credit Agricole - do poziomu Aa3. Jest to czwarty najwyższy poziom inwestycyjny. Rating Societe Generale spadł do poziomu A1, piątego najwyższego. Moody’s obcięła także szacunki siły finansowej trzech banków. Jednocześnie agencja podkreślała, że banki mogą otrzymać finansową pomoc rządową, jeśli zajdzie taka potrzeba.
„Płynność i warunki finansowania pogorszyły się znacząco”, napisała Moody’s w komunikacie. Prawdopodobieństwo, że banki będą musiały zmierzyć się z dalszą presją finansową wzrosło równocześnie z pogłębiającym się kryzysem zadłużenia w strefie euro.
>>> czytaj też: Nasz rating kredytowy w ciągu roku może pójść w górę
Zła sytuacja w bankach naraża również Francję na utratę najwyższego możliwego ratingu AAA. Standard & Poor’s ostrzegła w tym tygodniu, że perspektywa dla Francji jest negatywna.
Francuskie banki były zmuszone do zaciągnięcia pożyczki z Europejskiego Banku Centralnego, ponieważ ich dostęp do rynku finansowego w USA „wysechł” na fali obaw o ich udział w długu krajów unijnych.
„Stres wynika z zamknięcia się kurków z dolarami, które pokrywają część potrzeb bankowych”, powiedział Francois Chaulet z Montsegur Finance, funduszu, który ma udziały w trzech bankach.
| TANIE kredyty mieszkaniowe BEZPŁATNE porównanie. SPRAWDŹ! | Oszczędzaj na lokacie 8,5% Sprawdź! | Kredyty dla firm Porównaj i wybierz najlepszy! | 300 zł premii za otwarcie konta i Premia do 300 zł.Sprawdź teraz!. |

2012-05-26 19:11
Dziesięciu najlepiej opłacanych piłkarzy na świecie zarobi w tym roku łącznie ponad 250 mln dol. Tylko część tej sumy pochodzi bezpośrednio z kontraktów za grę. Reszta to kampanie reklamowe i opłaty od sponsorów. Ale zarówno na boisku, jak i poza nim piłkarze pracują naprawdę ciężko.»

Financial Timespsychologia i biznesfinanse osobiste
2012-05-26 18:40
Jednym z kluczowych elementów, z których ekonomiści musieli zdać sobie sprawę w ciągu kilku ostatnich lat, jest to, że ludzie generalnie nie są racjonalni. »

2012-05-26 17:18
Po zakończeniu kariery sportowej na wysokim poziomie mogą żyć ci, którzy rozsądnie ulokowali wybiegane na boisku pieniądze. Polscy futboliści stawiają na nieruchomości.»

2012-05-26 16:15
Minister transportu Niemiec Peter Ramsauer zapowiedział wprowadzenie w kraju opłat za korzystanie z autostrad przez samochody osobowe. Liberalna FDP, koalicjant rządzących partii chadeckich CDU/CSU, zaprotestowała natychmiast przeciwko tym planom.»

2012-05-26 15:21
W restauracjach, barach, kioskach i pubach każdy znajdzie coś dla siebie. Z myślą o kibicach restauratorzy przygotowali nie tylko dodatkowe punkty sprzedaży, lecz także nowe menu.»

2012-05-26 15:18
Wzrost rentowności polskich obligacji w euro miał miejsce tylko raz, w okresie od 11 lutego 2010 r. do 23 maja br. - wynika z sobotniego komunikatu ministra finansów Jacka Rostowskiego. W przesłanym PAP komunikacie Rostowski zarzucił Leszkowi Balcerowiczowi podanie nieprawdziwych informacji.»

eurokryzys gospodarczymakroekonomiaUnia Europejskapolityka i gospodarka
2012-05-26 15:01
Spotkanie przywódców Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, poświęcone kryzysowi finansowemu w Unii Europejskiej, odbędzie się 22 czerwca w Rzymie - poinformował w sobotę francuski dziennik "Le Figaro", powołując się na źródła we włoskim rządzie.»

2012-05-26 14:30
We współczesnej gospodarce mało jest branż równie perspektywicznych co futbol. Oto jak doszło do mariażu piłki oraz wielkich pieniędzy.»

euroUnia Europejskamakroekonomiakryzys gospodarczyfinanse publicznefinanse
2012-05-26 13:15
Większość Irlandczyków opowiada się za przyjęciem paktu fiskalnego w mającym się odbyć w czwartek referendum, ale o jego wyniku mogą przesądzić niezdecydowani. Irlandia jest jedynym krajem UE, w którym pakt będzie przyjęty w drodze referendum.»

2012-05-26 12:49
Przedsiębiorcy firm informatycznych walczą o poprawę zrujnowanego aferami korupcyjnymi wizerunku.»
Polak wierniejszy bankowi niż małżonkowi
Jak optymizm i pesymizm powodują spadek cen ropy
Sztuczna inteligencja może pojawić się wcześniej niż reforma emerytalna

Dzieje powojennej Europy zmierzają do katastrofy| EUR/PLN | 4.3545 | minus | -0.0102 PLN |
| USD/PLN | 3.4797 | minus | -0.0030 PLN |
| CHF/PLN | 3.6254 | minus | -0.0081 PLN |
| GBP/PLN | 5.4618 | plus | 0.0044 PLN |
Polak wierniejszy bankowi niż małżonkowi



