W trend ten bardzo dobrze wpisuje się również najnowszy raport Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), którego prognozy mogą napawać konsumentów zbóż dużym optymizmem.

Eksperci USDA w grudniowym raporcie zrewidowali znacznie w górę szacunki produkcji pszenicy i kukurydzy. W przypadku pszenicy motywem do rewizji były informacje napływające z krajów południowej półkuli, gdzie zbiory zbóż przebiegają w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych. Silny wzrost podaży oczekiwany jest przede wszystkim w Australii i Argentynie.

Mocno zaskakujące okazały się również dane z Chin, których urząd statystyczny poinformował o kolejnym dużym wzroście podaży kukurydzy do rekordowego poziomu 191,8 mln ton. Czynnik ten ma szczególne znacznie w kontekście znacznego wzrostu importu zbóż z Państwa Środka, którym rynek ten był „straszony” od kilkunastu miesięcy, a którego prawdopodobieństwo wystąpienia spada z miesiąca na miesiąc.

Ogólny obraz rynku trzech najważniejszych surowców rolnych (pszenicy, kukurydzy i soi) prezentuje się znacznie lepiej niż przed miesiącem. USDA prognozuje wystąpienie w tym sezonie (2011/2012) łącznej nadwyżki podaży surowców na poziomie 6,81 mln ton, podczas gdy jeszcze w listopadzie szacunki wskazywały na deficyt wielkości ponad 3 mln ton.

Reklama

Biorąc pod uwagę tegoroczne dobre zbiory zbóż na półkuli północnej, pomimo problemów braku opadów jakimi dotknięte zostały Stany Zjednoczone, konsumenci mogą patrzeć w przyszłości pełni optymizmu. Zakładając brak problemów pogodowych w kolejnym sezonie, czynniki takie jak znaczący wzrostu areałów uprawowych, rozbudowa mocy produkcyjnych i zniesienie barier ograniczających eksport zbóż z krajów byłego Związku Radzieckiego (Ukraina i Rosja), powinny doprowadzić do znacznego spadku cen zbóż na całym świecie już w przyszłym roku.

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.