PROBLEM Podatnik w 1995 roku otrzymał akcje pracownicze firmy. Akcje były w ofercie publicznej. Są notowane na GPW od 1995 roku. Cena nominalna akcji to 9 zł. Podatnik płacił 4,50 zł za jedną akcję. Obecnie chce sprzedać te akcje. Czy musi zapłacić podatek od dochodu z zysków kapitałowych?
ODPOWIEDŹ IZBY Jednym ze źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Do praw majątkowych należy zaliczyć należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych (w tym akcji).
Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu.
Dochodem jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów.
Reklama
Podatnik, który uzyskał w roku podatkowym dochód z kapitałów opodatkowanych 19-proc. PIT, zobowiązany jest do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym złożyć urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika odrębne zeznanie – PIT-38.
Ponadto od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2003 r. zwalnia się z podatku dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli sprzedaż tych papierów jest przedmiotem działalności.
Stosownie zaś do art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 202, poz. 1956, z późn. zm.), przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT nie stosuje się do opodatkowania dochodów uzyskanych po 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy podatkowej, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r., pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.
Zatem jeżeli akcje sprzedane w 2011 roku przez podatnika spełniałyby przesłanki określone dla zwolnienia, to do opodatkowania dochodu osiągniętego z tego tytułu nie miałyby zastosowania przepisy ustawy o PIT.
Na tej podstawie zwolnienie z opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji nabytych przed 2004 rokiem zostało uzależnione od spełnienia łącznie dwóch warunków: dopuszczenia tych akcji do obrotu publicznego oraz nabycia ich na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi.
W omawianym przypadku akcje spółki nabyte zostały przez podatnika w trybie oferty dla pracowników w związku z prywatyzacją spółki przez Skarb Państwa, a zatem nie spełniają łącznie wskazanych warunków, które uprawniają do zwolnienia.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 26 października 2011 r. (nr IPTPB2/415-470/11-4/AK).
KOMENTARZ EKSPERTA: Katarzyna Sala, prawnik w Auxilium
W świetle obowiązujących przepisów sprzedaż akcji powoduje po stronie zbywającego określone skutki podatkowe. Zgodnie z ustawą o PIT jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie tych praw. Przychodami z kapitałów pieniężnych są m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Dochód uzyskany przez podatnika z tego tytułu podlega opodatkowaniu PIT według stawki 19-proc. i nie łączy się z dochodami opodatkowanymi PIT na zasadach ogólnych (tj. według skali podatkowej 18 i 32 proc.) lub według preferencyjnej stawki liniowej 19-proc. Co prawda w przypadku akcji nabytych przed 2004 rokiem (w naszym przypadku – w 1995 roku) istnieje możliwość zwolnienia z PIT dochodu uzyskanego z ich sprzedaży, ale jedynie pod warunkiem nabycia ich na podstawie publicznej oferty, na giełdzie papierów wartościowych, w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym lub na podstawie stosownego zezwolenia i dopuszczenia tych akcji do publicznego obrotu. W omawianym stanie faktycznym podatnik otrzymał akcje w ramach oferty kierowanej do pracowników. Zatem przychód z ich sprzedaży trzeba będzie opodatkować PIT bez możliwości skorzystania ze wspomnianego zwolnienia.
ikona lupy />
Katarzyna Sala, prawnik w Auxilium / DGP