PROBLEM Podatnik wraz z żoną 14 grudnia 1993 r. stali się właścicielami lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W 2009 r. podatnicy wystąpił do spółdzielni o przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność. 30 listopada 2009 r. podatnicy zawarli w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności na ich rzecz. 20 września 2011 r. podatnicy sprzedali to mieszkanie. Czy z dniem zbycia lokalu powstał przychód podlegający opodatkowaniu?
ODPOWIEDŹ IZBY Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
Reklama
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy
– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Zatem każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych związanych z nieruchomościami, stanowi źródło przychodu, jeżeli zostanie dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, i nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
Dla określenia właściwej podstawy prawnej normującej zasady opodatkowania sprzedaży lokalu istotne znaczenie ma ustalenie daty jego nabycia.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego nie jest zdarzeniem prawnopodatkowym, które należy utożsamiać z nabyciem. Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przynależnego do tego lokalu mieszkalnego gruntu jest tylko inną formą własności, a nie nowym nabyciem. Tym samym przekształcenie lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest jedynie zmianą formy prawnej dysponowania lokalem. Tak więc datę nabycia lokalu mieszkalnego należy utożsamiać z chwilą pierwotnego nabycia prawa do tego lokalu, tj. z datą nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
W konsekwencji w opisanej sprawie nabycie lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość nastąpiło w 1993 r., w dacie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do nabycia, aż do dnia sprzedaży lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z przynależnym do tego lokalu gruntem i powierzchniami wspólnymi minęło ok. 18 lat i tym samym okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, w momencie sprzedaży nieruchomości już upłynął. Zatem sprzedaż lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, jak i udziału we współwłasności gruntu związanego z przedmiotowym lokalem i powierzchni wspólnych nie stanowi dla podatnika źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 grudnia 2011 r. (nr IPPB4/415-763/11-2/JK).