Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

EBC pożyczy europejskim bankom 489 mld euro na 3 lata. Kryzys zażegnany?

21 grudnia 2011, 12:30
  • 1
  • Drukuj

Europejski Bank Centralny sięga po koleją masową broń w walce z kryzysem. Udzieli europejskim bankom 489 mld euro tanich 3-letnich pożyczek. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga przewidywali, że kwota ta nie przekroczy 293 mld euro.Jak poinformował Europejski Bank Centralny (EBC), o pożyczkę ubiegały się 523 instytucje finansowe z Europy. Oprocentowanie kredytu będzie wyjątkowo niskie i wyniesie jedynie 1 proc. Do tej pory pożyczki EBC były udzielane maksymalnie na rok. W obliczu kryzysu bank po raz pierwszy wydłużył okres spłaty kredytów na 3 lata.

Kryzys zadłużenia w strefie euro wywołał erozję zaufania wśród europejskich banków. Instytucje niechętnie pożyczają sobie nawzajem pieniądze windując tym samym koszty finansowania. EBC chce zapewnić bankom dostęp do taniej gotówki w średnim terminie i zapobiec zamrożeniu kredytowania gospodarstw domowych i firm.

>>> Czytaj też: Gigantyczne zadłużenie przytłacza właścicieli polskich banków

„Celem EBC jest dostarczenie funduszy bankom, tak aby mogły kontynuować udzielanie pożyczek. Jednak jest też drugi cel – skupowanie obligacji państw za tanie pieniądze z EBC. Nie wiemy na co banki przeznaczą te pieniądze” – komentuje Michael Schubert, ekonomista z Commerzbank we Frankfurcie.

Banki ze strefy euro w przyszłym roku będą musiały zrefinansować o 35 proc. więcej długu, niż w tym roku – wynika z szacunków Banku Anglii. Instytucje finansowe mają teraz 600 mld euro długu z terminem wykupu przypadającym na 2012 rok. Ok. 75 proc. tych obligacji nie jest zabezpieczonych.

“To bardzo ważne i pomocne rozwiązanie dla banków” – mówi Jacques Cailloux, główny ekonomista Royal Bank of Scotland w Londynie. „Ale nie jest to punkt zwrotny w tym kryzysie” – dodaje.

>>> Czytaj też: Belka: Możliwe kolejne interwencje NBP, złoty będzie sie umacniałŹródło:Bloomberg
  • 1
  • Drukuj

Najnowsze komentarze:

  • Passenger2011-12-21 17:44

    EBC pożycza bankom kasę na 1%, banki pożyczą je państwom europejskim (wykup obligacji) na 4-5%. Różnica trafi do kieszeni banków. Gdzie tu logika? Dodatkowo rządy zamiast wprowadzać reformy i ograniczać socjal, zrolują dług, zadłużając jeszcze bardziej podatników, ale za to będą mogli jeszcze kadencję być przy korycie. A Europa stanie się jednym wielkim zadłużonym skansenem...

Forsal.pl | Najnowsze artykuły

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze