statystyki

Jak będzie wyglądała lista największych gospodarek świata w roku 2050?

13 stycznia 2012, 13:54 | Aktualizacja: 14.01.2012, 09:07
Źródło:Media

Wydział badawczy banku HSBC opublikował raport prognozujący, jak będzie wyglądała lista największych gospodarek świata za 40 lat, podaje serwis CNN.com.

Reklama

Reklama

Pierwsze miejsce na liście mają zająć Chiny, co nie stanowi niespodzianki – od samego początku reform w tym kraju ekonomiści przekonują, że wyprzedzenie USA jest tylko kwestią czasu. Jednak kilka mniejszych państw zajmuje na liście dość zaskakujące pozycje. O kilkanaście lub więcej miejsc w górę w porównaniu do roku 2010 podskoczą kraje takie jak Filipiny, Peru, Egipt czy Ukraina.

Japonia doświadczy z kolei zmniejszenia liczby ludności aktywnej zawodowo o rekordowe 37 proc., co spowoduje jednak spadek tylko o jedno miejsce z obecnego trzeciego – wyprzedzą ją Indie.

>>> Polecamy: Jak będzie wyglądał światowy układ gospodarczych potęg w 2020 roku

Największy spadek wg. HSBC mają zaliczyć rozwinięte gospodarki Europy, wśród których czołowe miejsca zajmą kraje skandynawskie. Polska w tym rankingu zmieni swoją pozycję nieznacznie, spadając tylko o jedno miejsce – z 24. na 25.

„Otwarcie przyznajemy, że za tymi projekcjami stoi założenie, że rządy będą bazowały na obecnym wzroście i będą skupione wyłącznie na zwiększaniu standardu życia swoich obywateli,” można przeczytać w raporcie cytowanym przez CNN

>>> Czytaj też: Poziom życia w Polsce: nadrabiamy dystans do Europy

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze