Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Lista zawodów regulowanych: zobacz, jakie profesje zostaną otwarte

2 marca 2012, 07:11
  • 2
  • Drukuj

Rząd rozkłada deregulację na raty. Przed nami pierwsza odsłona, za kilka miesięcy planowana jest kolejnafot. Kurhan

fot. Kurhan

źródło: ShutterStock

W pierwszym etapie zmiany obejmą komorników, bibliotekarzy i pośredników handlu nieruchomościami. Później maklerów i doradców podatkowych. Rząd chce znacznie ograniczyć liczbę zawodów regulowanych, których obecnie w Polsce jest aż 380.

W sobotę minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zaprezentuje listę 46 zawodów, które zostaną zderegulowane na początku. Potem mają ruszyć kolejne etapy. Dotyczyć będą m.in. zawodów związanych z usługami finansowymi.

>>> Czytaj też: Rząd idzie na wojnę totalną. Deregulacja uderzy w bogatych

Na pierwszy ogień pójdą zupełnie różne profesje, także te, których nie kojarzymy jako regulowanych, np. bibliotekarz, zawody wytypowane przez resort kultury. Spośród 30 zawodów podlegających Ministerstwu Transportu w pierwszym etapie ma być uwolnionych w całości lub częściowo połowa. Należą do nich instruktor prawa jazdy, taksówkarz, zarządca nieruchomości i pośrednik w obrocie nimi.

Resort sprawiedliwości przymierza się do zmian w zawodach notariusza, komornika i syndyka. Planuje również skrócenie o pół roku aplikacji radcowskiej i adwokackiej oraz rezygnację z testów po ich zakończeniu. Resort pracy z kolei wytypował do zmian profesje doradcy zawodowego i pośrednika pracy. Wśród innych propozycji jest uwolnienie dwóch typów zawodu spawacza.

Mimo że oficjalnie listy jeszcze nie ujawniono, to już budzi ona olbrzymie kontrowersje. Posłowie PO są zasypywani e-mailami z grup zawodowych, które boją się naruszenia status quo. W resortach trwają prace nad kolejnymi profesjami, do których dostęp miałby zostać otwarty w całości lub częściowo. – Myślimy o poluzowaniu rygorów w przypadku maklera, doradcy inwestycyjnego i doradcy podatkowego – mówi jeden z wiceministrów finansów. Na celowniku znaleźli się także agent celny, agent i broker ubezpieczeniowy, osoba prowadząca księgi rachunkowe czy nawet biegły rewident.

>>> Czytaj też: Długa lista zamkniętych zawodów - Polska jest liderem w UE

W przypadku doradcy podatkowego jednak ograniczeniem dla zmian jest np. to, że tylko osoba z takimi uprawnieniami może reprezentować stronę w postępowaniu przed NSA. Dlatego deregulacja nie musi oznaczać całkowitego uwolnienia zawodu, a jedynie złagodzenie rygorów jego wykonywania.

Deregulacja ma obniżyć ceny usług i ułatwić dostęp do zamkniętych dziś zawodów. W Niemczech i Finlandii zawodów regulowanych jest o połowę mniej, około 150.

Głównym celem deregulacji jest znaczne obniżenie cen usługŹródło:Dziennik Gazeta Prawna
  • 2
  • Drukuj

Najnowsze komentarze:

  • wp.krzysztof2012-03-06 10:01

    Zarządca nieruchomości - w większości krajów w Europie (w Kanadzie na pewno i prawdopodobnie w USA też) jest zawodem regulowanym. I nie jest to przypadek. Minister Gowin pomylił zarządcę z cieciem niestety.

  • TSL2012-03-02 15:54

    Zlikwidujcie aplikację adwokacką i zastąpcie certyfikatem, a usługi tego typu stanieją 10krotnie bo różnica liczby osób z dyplomem prawa do ilości adwokatów jest ogromna... Oczywiście do tego nigdy nie dojdzie, ale może w końcu Ci co gnoili PiS z tego powodu iż chcieli to zrobić dobrych pare lat temu, może teraz zaczną gnoić PO

Forsal.pl | Najnowsze artykuły

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze