Może to analiza któregoś z ekonomistów z Wall Street albo tajny plan wykradziony europejskim politykom? Nie, to propozycja 11-latka, który podjął starania o drugą najwyższą wygraną w gotówce w świecie ekonomii po nagrodzie Nobla.

11-letni Jurre Hermans z holenderskiego miasteczka Breedenbroek (157 km na południe od Amsterdamu) otrzymał wczoraj specjalne wyróżnienie – voucher podarunkowy o wartości 100 euro za odwagę stanięcia do konkursu "Wolfson Economics Prize", który ma na celu opracowanie nowych pomysłów na najlepszy model gospodarczy dla Europy w momencie wyjścia któregoś kraju ze strefy euro.

Ekonomistę, który ostatecznie wygra konkurs poznamy dopiero za kilka miesięcy.

“Pomyślałem, że greckie problemy są zbyt duże i powinny być rozwiązane”, powiedział chłopiec w telefonicznym wywiadzie dla Bloomberga, który tłumaczył jego tata. „Kryzys będzie trwać, ponieważ Grecja ma wciąż zbyt duże długi”.

Analiza Hermansa została podparta rysunkiem, który przedstawia smutnego Greka i sugeruje, że Grecja powinna zmusić swoich obywateli do użycia maszyny transferowej i zamienić euro na drachmy. Euro powinno być następnie wykorzystane do spłacenia długów denominowanych we wspólnej walucie bankom. Można to też zilustrować pizzą.

Teoria „greckiej pizzy”

„Każdy, kto ma dług, dostaje kawałek pizzy”, tłumaczy chłopiec w swoim „raporcie”. „Widać, że wszystkie te euro, które są odpowiednikiem pizzy idą do firm i banków, które pożyczały Grecji”. Hermans wyjaśnia też, że dla każdego, kto przetrzyma euro powinna być przewidziana kara o równowartości podwójnej sumy pieniędzy, którą próbował przetrzymać. Przecież zrozumiałe jest, że każdy będzie chciał zatrzymać euro dla siebie. „Kiedy Grecja spłaci już wszystkie swoje długi będzie mogła wrócić z powrotem do strefy euro”.

Ze swoją propozycją wyjścia Grecji ze strefy euro, mały Hermans nie różni się od wielu znanych i cenionych ekonomistów, takich jak zdobywca nagrody Nobla Paul Krugman, czy Nouriel Roubini z Roubini Global Economics LLC.

Nagroda Wolfsona i ratunek dla Europy

Propozycja 11-latka znalazła się pośród 425 zgłoszeń do konkursu Wolfsona. Na tym etapie zostało wyłonionych pięciu finalistów. Zwycięzca otrzyma nagrodę 200 tys. funtów (329,2 tys, USD). 

Na liście potencjalnych laureatów znajdują się m.in. Roger Bootle z Capital Economics Ltd. i Jens Nordvig z Nomura Holdings. Pozostali to Neil Record z Record Currency Management, Jonathan Tepper z Variant Perception oraz Cathy Dobbs, samodzielna traderka. Ogłoszenie zwycięzcy zapowiedziano na 5 lipca.

Konkurs „Wolfson Economics Prize”, w którym można wygrać ćwierć miliona funtów brytyjskich, został ogłoszony za pośrednictwem mediów w ubiegłym roku, 18 października. W tamtym czasie na forum polityki europejskiej toczyła się dyskusja na temat sposobów ratowania Grecji przed bankructwem i skutkami jakie niosłoby ono dla całej Europy. Jest skierowany do najlepszych ekonomistów na świecie. Wyzwaniem jest stworzenie planu awaryjnego na wypadek rozpadu strefy euro.

“Niestety, ryzyko wychodzenia krajów ze strefy euro nie odeszło”, powiedział w oświadczeniu Simon Wolfson, główny dyrektor wykonawczy w Next Plc, którego rodzina sponsoruje nagrodę. „Pomyły zawarte w tych opracowaniach mają bezcenny wkład w szukanie rozwiązań dla bardzo istotnych kwestii”. 

Obecnie grecka gospodarka wspomagana ponadnarodowym funduszem ratunkowym jest na etapie wdrażania planów oszczędności narzuconych przez Unię Europejską.

Bootle, założyciel London-based Capital, wraz z zespołem analityków w ramach rozwiązań kryzysowych zaproponowali m.in. zgodę krajów na dewaluację. Dobbs skupił się na zapobieganiu przepływom kapitału poprzez wprowadzenie równego traktowania kontraktów na obligacje.