Jak poinformowało ministerstwo rozwoju regionalnego, umowa dotyczy pierwszego programu drugiej edycji funduszy norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W spotkaniu wzięła udział polska minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere. Na lata 2004-2009 Norwegia, Liechtenstein i Islandia przyznały Polsce 533,51 mln euro. W ramach drugiej edycji - na lata 2009-2014 - Polska otrzymała 578,1 mln euro.

Program, którego dotyczy zawarta we wtorek umowa, będzie realizowany przez ministerstwo rozwoju regionalnego we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Partnerem po stronie norweskiej będzie Związek Władz Lokalnych i Regionalnych.

Z poprzedniej puli funduszy norweskich i EOG dofinansowanie otrzymywały konkretne projekty; tym razem pieniądze będą przyznawane w ramach programów. Największe środki - 137 mln euro - zostaną przeznaczone na wsparcie rozwoju i stosowania technologii wychwytywania i składowania CO2, na ochronę środowiska przeznaczono 110 mln euro, z czego 75 mln euro zostanie skierowane na wsparcie efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii.

60 mln euro ma trafić na konserwację i rewitalizację dziedzictwa kulturowego, a 70 mln euro przewidziano na wsparcie ochrony zdrowia i dostosowanie jej do trendów demograficzno-epidemiologicznych. Na wsparcie polsko-norweskiej współpracy badawczej przeznaczono blisko 37 mln euro. Badania mają dotyczyć ochrony środowiska i zmian klimatycznych, ochrony zdrowia i nauk społecznych, z uwzględnieniem tematyki migracji.

Reklama

Jak dowiedziała się PAP w resorcie rozwoju regionalnego, umowy dotyczące kolejnych trzech programów mają zostać zawarte w maju, podczas oficjalnej wizyty norweskiej pary królewskiej w Polsce.

Łączna pula funduszy norweskich i EOG w drugim etapie finansowania to prawie 1,8 mld euro dla 15 "nowych" krajów UE - w tym Polski.

Z pieniędzy przekazanych Polsce przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię na lata 2004-2009 powstało m.in. Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, odrestaurowano krakowskie Sukiennice, galerię Czartoryskich, pałac i ogrody przy pałacu w Wilanowie, sanktuarium w Świętej Lipce. Dzięki tym funduszom odnawiano też m.in. piwnice na warszawskiej starówce, podczas prac odnaleziono ponad 1200 monet z XVIII w.