Zaznaczył jednak, że spółka czyni to dobrowolnie i nie przystąpi do umowy proponowanej przez Narodowy Bank Polski (NBP). O planowanych obniżkach poinformowała także Visa. Będziemy obniżać opłaty interchange od początku 2013 r., ale to nasza jednostronna i niezależna decyzja biznesowa odzwierciedlająca chęć współpracy z NBP w celu zwiększenia liczby płatności kartowych. Zostawiamy sobie jednak możliwość decydowania o stawkach i skali redukcji w przyszłości" - powiedział Skowronek na konferencji prasowej. Dyrektor wyjaśnił, że obniżka nie dotyczy wszystkich produktów MasterCard, ale te, które zostaną nią objęte stanowią i tak ponad 99% transakcji. Niemniej firma nie jest przekonana co do skuteczności narzucanych odgórnie obniżek stawek interchange.

"Badania pokazują, że niski poziom użycia kart w Polsce wynika bardziej z niechęci klientów niż wysokości opłat. Wszak banki, co pokazują przykłady z zagranicy, i tak przerzucą te koszty na klientów w inny sposób np. ograniczając promocje czy benefity dodawane do kart kredytowych" - powiedział Skowronek. Dlatego też, ale również z powodu wątpliwości natury prawnej MasterCard nie przystąpi do "Programu redukcji opłat kartowych w Polsce" zaproponowanego przez NBP. Skowronek dodał, że chce współpracować z NBP, ale " na tyle, ile może". Dyrektor MasterCard podał, że opłaty w jego organizacji będą spadały w różnej skali, w zależności od produktu, a nie - jak sugeruje to bank centralny - o 110 punktów.

Przykładowo, opłaty za transakcje powyżej 40 zł spadną o 111 pkt., ale za niższe, do 20 zł już tylko o 80 pkt. Pełna tabela nowych opłat zostanie umieszczona na stronie MasterCard Polska. "Trudno na także zgodzić się na obligatoryjną, kolejną obniżkę opłat w 2015 r., co także zawiera Program. Przecież nie wiemy, jak zmieni się sytuacja rynkowa, jak klienci zareagują na obecne zmiany. Dlatego pozostawiamy sobie suwerenne prawo do decydowania o kolejnych krokach w sprawie opłat interchange" - podsumował Skowronek. W piątek o obniżeniu opłat poinformowała także Visa Polska. Od listopada br. obowiązywać będą niższe stawki na płatności publiczo-prawne kartami tej formy, ale zasada obniżek jest nieco inna niż w przypadku konkurenta. Przykładowo dla użytkowników indywidualnych wprowadzono górne limity opłat - max. 20 gr. za płatność kartą debetową i max. 30 gr. w przypadku karty kredytowej.

"Jesteśmy przekonani, że te niskie stawki – adekwatne do specyfiki opłat publiczno-prawnych – zachęcą urzędy i instytucje państwowe i samorządowe do przyjmowania płatności kartami Visa, a tym samym przyśpieszą rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, zgodnie z celami Narodowego Banku Polskiego oraz wszystkich stron, które wspólnie wypracowały kompromisowe rozwiązania Programu" - powiedziała Małgorzata O'Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację, cytowana w komunikacie. Visa, podobnie jak MasterCard, zaznaczyła w wydanym oświadczeniu, że decyzja firmy jest suwerenna i niezależna od oczekiwań NBP. Spółka podkreśla jednak wolę współpracy z bankiem centralnym w celu zwiększenia i popularyzacji transakcji bezgotówkowych w Polsce. Raport NBP: Kompromisowa propozycja Rady ds. Systemu Płatniczego zakłada, że w pierwszym etapie, od początku 2013 roku, opłaty interchange zostaną obniżone do 1,1-1,2 proc. wartości transakcji. Program redukcji opłat kartowych w Polsce został przygotowany przez Zespól Roboczy ds. Opłaty Interchange, powołany przez Radę ds. Systemu Płatniczego.

Reklama

Program zaakceptowała większość członków Zespołu reprezentujących wszystkie strony systemów kartowych, a 30 marca 2012 r. został on przyjęty przez Radę ds. Systemu Płatniczego. Jak podkreśla bank centralny, jest on propozycją kompromisu o charakterze nieregulacyjnym w zakresie wysokości opłat interchange w Polsce. Program zakłada stopniowe obniżanie stawek opłat interchange w Polsce do poziomu średniego w Unii Europejskiej do 2017 r. W szczególności proponuje się, aby poziom opłat interchange został bezwarunkowo obniżony najpóźniej od dnia 1 stycznia 2013 r. do wysokości 1,1 proc. wartości transakcji dla kart debetowych i 1,2 proc. dla kart kredytowych. W następnych latach dalsze obniżki opłat interchange byłyby uzależnione od kształtowania się wybranych wskaźników rozwoju obrotu bezgotówkowego, jak zapowiadał NBP. Obecnie opłaty interchange w Polsce wynoszą 1,45-2,00 proc. (w zależności od rodzaju karty).

ikona lupy />
Karta MasterCard / Bloomberg