Przygotowany przez resort projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych zakłada, że limit inwestycji zagranicznych OFE będzie podwyższany o 5 pkt proc. co dwa lata. W efekcie w 2021 r. fundusze będą mogły inwestować za granicą do 30 proc. aktywów.
Według autorów projektu podwyższanie limitu zgodnie z takim harmonogramem zapewni stabilność finansową środków zgromadzonych w OFE.
Teraz OFE mogą inwestować za granicą do 5 proc. aktywów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał jednak pod koniec 2011 r., że polskie przepisy dotyczące inwestycji OFE w innych państwach UE naruszają unijny zakaz ograniczeń w przepływie kapitału.
Ale fundusze emerytalne są dalekie od wykorzystania obecnego limitu inwestycji zagranicznych. Na koniec maja 2012 r. udział tego typu aktywów w portfelu inwestycyjnym wszystkich OFE nie przekraczał nawet 1 proc. OFE wstrzymują się z takimi inwestycjami z powodu wysokich kosztów oraz obaw przed negatywnym wpływem kursów walutowych na wynik inwestycji.
Reklama
Dokument opracowany przez resort finansów zakłada również zmiany dotyczące sposobu ustalania stóp zwrotu będących podstawą do oceny efektywności działalności inwestycyjnej OFE. O taką nowelizację wnioskuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Według autorów projektu obecnie OFE mogą sztucznie podwyższać lub obniżać kurs wybranych papierów wartościowych, a tym samym obniżać lub podwyższać wartość swojej jednostki rozrachunkowej.
235,1 mld zł wart był portfel inwestycyjny OFE na koniec maja 2012 r.
133,5 mln zł OFE zainwestowały w zagraniczne papiery wartościowe
15,7 mln osób to uczestnicy OFE