Dane odnośnie chińskiego PKB nie były aż słabe, co również przełożyło się na spadek awersji do ryzyka. Pozytywne weekendowe doniesienia z Hiszpanii dotyczące ogłoszenia pakietu reform o łącznej wartości 65mld EUR sprzyjają utrzymaniu nieco lepszego klimatu inwestycyjnego. Zgodnie z informacjami gazety El Pais planowane cięcia pozwolą na obniżenie deficytu sektora finansów publicznych do 2,8% PKB.

W bieżącym tygodniu na tapecie będą raporty kwartale amerykańskich spółek, a także publikacje makroekonomiczne z USA. Dzisiaj poznamy dane dotyczące sprzedaży detalicznej, a także indeksu aktywności w sektorze Nowego Jorku. Analitycy spodziewają się lepszych odczytów. W centrum uwagi pozostaje również wtorkowe wystąpienie Bena Bernanke przed Komisją Bankową Senatu, gdzie szef Fedu przedstawi raport półroczny na temat polityki monetarnej. Na kolejny program ilościowego łagodzenia polityki monetarnej w USA nie ma co liczyć- takie nadzieje całkowicie rozmyły notatki z ostatniego posiedzenie FOMC.

Sytuacja na eurodolarze pozostaje stabilna, choć zgodnie z informacjami płynącymi z raportu CFTC liczba krótkich pozycji netto w euro będących w posiadaniu inwestorów spekulacyjnych wzrosła do 165,7tys. z 146,2tys. w tygodniu zakończonym 10 lipca. Nasza polska waluta ma się dość dobrze. Złoty ponownie zyskuje na wartości względem euro , czemu sprzyja wysokie oprocentowanie PLN.

EURPLN

Reklama

Eurozłoty jest w dalszym ciągu handlowany tuż poniżej górnego ograniczenie kanału spadkowego. Notowania powróciły poniżej poziomu 4,20, co z technicznego punktu widzenia jest pozytywnym sygnałem do posiadaczy krótkich pozycji w EURPLN. Obniżka przez ECB stóp procentowych sprawiła, że euro może być wykorzystywane obecnie jako waluta finansująca. Najbliższe wsparcie to okolice 4,1660.

EURUSD

Euro pozostaje dzisiaj po presją sprzedających EURUSD zbliża się do istotnego geometrycznego wsparcia na poziomie 1,2166. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do dalszych spadków na tej parze. Silnym oporem pozostają okolice 1,2280-1,2300.

GBPUSD

Poniedziałkowa sesja przynosi spadki notowań GBPUSD. Para w dalszym ciągu utrzymuje się poniżej krótkoterminowej linii trendu spadkowego. Z technicznego punktu widzenia najprawdopodobniej testowane będą okolice 1,5493, gdzie najbliższe wsparcie wyznacza 50% zniesienie Fib całości wzrostów z okolic 1,5392.

USDJPY

USDJPY zbliżył się do wsparcia w postaci linii SenkouA stanowiącej dolne ograniczenie chmury ichimoku na wykresie dziennym. Wyłamanie z kanału wzrostowego, jaki ukształtował się na wykresie w czerwcu jest symptomem do ponownego testu wsparcia na poziomie 79 jenów za dolara. Silną strefę oporu wyznaczają okolice 79,60-79,80.