Na demonstrację przyjechało ok. 80 pracowników PKS Żywiec, którzy przez ponad półtorej godziny syreną strażacką, gwizdkami i głośnymi okrzykami przypominali o swoich postulatach.

Od dłuższego czasu ich celem było skłonienie MPK Łódź do sprzedaży nowemu inwestorowi udziałów w żywieckiej spółce. Zdaniem protestujących łódzki właściciel wyprzedaje majątek i zwalnia pracowników żywieckiej firmy, w której zatrudnionych jest ok. 100 osób.

Demonstranci z Żywca podkreślali, że łódzkie MPK nie wywiązało się z obietnic dofinansowania PKS Żywiec, a zamiast tego sprzedało atrakcyjne tereny należące do tej spółki.

Z delegacją protestujących spotkał się prezes MPK-Łódź Zbigniew Papierski, który już wcześniej deklarował, że jego firma chce sprzedać udziały w żywieckim PKS.

Reklama

"Rozmawiamy w tej sprawie z potencjalnym inwestorem, który jest gotowy je odkupić, a należność chce spłacać w ratach. Zgodziłem się na takie rozwiązanie pod warunkiem jednak, że inwestor przedstawi nam odpowiednie gwarancje finansowe. To naturalna procedura, towarzysząca tego rodzaju transakcjom. Inwestor został poinformowany o tym warunku, zaakceptował go, czekam na stosowne dokumenty, jakie powinien dostarczyć" - mówił Papierski przed spotkaniem z delegacją protestujących.

Przed spotkaniem nikt nie chciał ujawnić, kto ma być nowym inwestorem żywieckiej spółki. Tajemnica została rozwiana po rozmowach, z których pracownicy PKS Żywiec wyszli zadowoleni.

"Udało się nawiązać nić porozumienia. MPK Łódź sprzedaje udziały nowemu inwestorowi. Mamy podpisane wstępne porozumienie. 13 sierpnia będzie spotkanie, na którym mamy sfinalizować umowę" - powiedział dyrektor PKS Żywiec Dariusz Goryl.

Okazało, że to on na razie ma być nowym inwestorem firmy, z czasem powstanie spółka pracownicza.

"Zastawiłem swój majątek za udziały. Całe zobowiązania będziemy spłacać w ratach przez 20 lat. Robimy tzw. spółkę pracowniczą i będziemy działać spokojnie sami, bez takiego inwestora jak MPK Łódź. O to nam chodziło. Zamierzamy zmodernizować firmę i zwiększyć zatrudnienie do ok. 500 osób" - wyjaśnił Goryl.

PKS w Żywcu powstało w 1958 r. W 2007 r. minister skarbu skomercjalizował Przedsiębiorstwo PKS w Żywcu i przekształcono je w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W grudniu 2010 r. MSP sprzedał niemal 93 proc. udziałów w spółce łódzkiemu MPK.

MPK Łódź to spółka miejska, która jest także właścicielem PKS w Nowym Targu i w Myślenicach.