Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 0,31 proc. i wyniósł 5.769,51 pkt. Po otwarciu francuski indeks CAC 40 spadł o 0,38 proc. i wyniósł 3.361,44 pkt. Po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX spadł o 0,23 proc. i wyniósł 6.850,15 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji spadł o 0,12 proc. i wyniósł 17.625,79 pkt.

Indeks WIG 20 na otwarciu wzrósł o 0,18 proc. wyniósł 2226,56 pkt. Indeks WIG wzrósł na otwarciu o 0,22 proc. i wyniósł 40682,40 pkt.

„Biorąc pod uwagę poranne oscylujące wokół zera wartości kontraktów na zachodnioeuropejskie i amerykańskie indeksy należy spodziewać się dziś neutralnego rozpoczęcia sesji notowań ciągłych w Warszawie" – uważa Krzysztof Zarychta z BDM.

Wskazał, że w niedziele na rynek trafił dość lakoniczny komunikat Trojki (Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego), który stwierdza, że Grecja osiągnęła mały postęp w sprawie wprowadzanych reform (grecki rząd zaczął ostatnio nadrabiać zaległości - zdecydował o dodatkowych oszczędnościach w wysokości 11,5 mld EUR).

Nie będzie dziś znaczących informacji makro. W centrum zainteresowania rynku znajdzie się jednak na pewno wystąpienie publiczne szefa FED (15.00). Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia przyniosła silny wzrost prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. WIG20 zyskał 2,38 proc. i notuje obecnie wartość 2222.64 pkt. Tym samym wykres blue chipów sforsował linie 2200 pkt. i w dalszych wzrostach jest obecnie ograniczony poziomami 2245pkt. i 2268 pkt. Wsparcia dla ewentualnych spadków należy wyróżnić na pułapach 2200 pkt. i 2185 pkt.

Dobrze poradzili sobie w piątek również amerykanie. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,69 proc., S&P 500 zyskał 1,9 proc., a Nasdaq Composite podnósł się o 2,0 proc. Istotna poprawa sentymentu to efekt lepszych od prognoz informacji z amerykańskiego rynku pracy (liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, wskaźnik aktywności w usługach). Dodatkowo akcjom pomagały również ostatnie wypowiedzi kluczowych polityków UE oraz EBC w sprawie zażegania kryzysu w Strefie Euro.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,0 proc. i wyniósł 2.154,92 pkt. Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,0 proc. i wyniósł 8.726,29 pkt.

INDEKSY EUROPEJSKIE - 6.08.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)735,7311,791,63%
NIKKEI 2258726,29171,182%
HANG SENG19998,72332,541,69%
SHANGHAI SE COMPOSITE2154,9222,121,04%
SHENZHEN SE COMPOSITE891,3019,492,24%
TAIWAN TAIEX7286,3368,820,95%
KOSPI1885,8837,202,01%
S&P/ASX 2004272,5951,101,21%
MSCI ASIA APEX 50806,9615,601,97%