Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań wzrósł o 0,21 proc. i wyniósł 5.821,25 pkt., francuski indeks CAC 40 spadł o 0,06 proc. i wyniósł 3.399,66 pkt., niemiecki indeks DAX spadł o 0,13 proc. i wyniósł 6.909,75 pkt.

WIG 20 na otwarciu wyniósł 2258,61 pkt., co oznacza spadek o 0,15 proc. 

„Choć można narzekać na styl handlu na GPW w ostatnim okresie, bez wątpienia byki zdobyły pewne argumenty. Wątpię, czy to początek większej tendencji wzrostowej, choć chętnie zmieniłbym zdanie, gdybyśmy zobaczyli większe zakupy polskich akcji w momencie pogorszenia się nastrojów globalnych. Tego typu test powinniśmy zaobserwować już w najbliższych dniach, gdyż S&P500 w ostatnich tygodniach po poprawianiu poprzedniego maksimum zwykle przechodził przez falę realizacji zysków i takiej można się aktualnie ponownie spodziewać" – ocenia Piotr Kaczmarek z BDM.

Poniedziałek przyniósł kontynuację impulsu wzrostowego rozpoczętego w piątek na wszystkich światowych giełdach. W Warszawie widzieliśmy wzmożone zainteresowanie przede wszystkim kilkoma największymi spółkami. Barierę 100 mln obrotu przekroczyły akcje KGHM, Pekao oraz PKO, a po kilkadziesiąt milionów obrotów widzieliśmy również na akcjach PZU oraz TPSA. Wzrosty tych spółek umożliwiły indeksowi WIG20 na odnotowanie aż 1,7 proc. zwyżki do poziomu 2261 punktów.

„Jednocześnie mimo zwyżki WIG20 bardzo pasywny był szeroki rynek. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 przez niemal cały dzień nie zważały na dokonania blue chips i poruszały się w okolicy zera i dopiero w końcówce i tu powiało lekkim optymizmem. mWGI40 ostatecznie urósł 0,7 proc. a sWIG80 o 0,48 proc., choć po sesji nadal widać na szerokim rynku niechęć krajowego kapitału do agresywniejszego kupowania akcji i do podążania za aktualną poprawą nastrojów na rynku globalnym" – zaznaczył Kaczmarek.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,1 proc. i wyniósł 2.157,62 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 8.803,31 pkt.

INDEKSY EUROPEJSKIE - 7.08.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)743,707,971,08%
NIKKEI 2258803,3177,020,88%
HANG SENG20072,5573,830,37%
SHANGHAI SE COMPOSITE2157,622,700,13%
SHENZHEN SE COMPOSITE898,487,180,81%
TAIWAN TAIEX7295,469,130,13%
KOSPI1886,800,920,05%
S&P/ASX 2004291,5618,980,44%
MSCI ASIA APEX 50808,501,490,19%