statystyki

Gdzie najkorzystniej wymienić obcą walutę?

10 sierpnia 2012, 00:18 | Aktualizacja: 13.08.2012, 02:15
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Za pozostałą po wakacjach walutę najmniej zapłaci bank. Kantor da więcej, najlepszy będzie jednak kurs internetowy, ale żeby z niego skorzystać, trzeba sobie zadać najwięcej trudu.

Reklama

Reklama

Skup i sprzedaż walut prowadzi większość oddziałów banków. Mają jednak mało korzystne kursy wymiany. W czwartek po południu w Banku Pekao za euro płacono 3,96 zł, za dolara – 3,21 zł, a za brytyjskiego funta – 5,01 zł. W większości instytucji bankowych ceny były zbliżone. W tym samym czasie tradycyjne kantory proponowały korzystniejsze stawki. Na warszawskim Solcu za euro można było dostać 4,03 zł, za dolara – 3,25 zł, a za funta – 5,11 zł.

Jeszcze lepsze kursy mają kantory internetowe. Jeden z nich dawał w czwartek za euro 2 grosze więcej niż kantor tradycyjny. Za dolara płacił 3 grosze więcej, a za funta aż 8 groszy więcej. Porównywalne ceny oferowały też internetowy kantor Alior Banku oraz Walutomat, serwis kojarzący kupujących i sprzedających. Różnica na wymianie 100 funtów w banku i w internecie sięga niemal 20 zł. Wadą e-kantorów jest mała liczba dostępnych walut. Ogranicza się zwykle do euro, franka, dolara i funta. By kupić lub sprzedać chorwackie kuny czy tureckie liry, trzeba iść do banku lub tradycyjnego kantoru.

O ile jednak sprzedaż waluty w bankowym oddziale czy zwykłym kantorze nie zmusza klienta do dodatkowych operacji, o tyle przeprowadzenie transakcji w którejś z instytucji internetowych już tak. Przede wszystkim trzeba założyć konto walutowe, na które wpłacimy pieniądze. Dopiero później można je przelać do kantoru internetowego czy internetowej platformy wymiany. Na szczęście bez problemu znajdziemy bank oferujący rachunek walutowy bezpłatnie. Wiele banków nie pobiera też prowizji od wpłat. Wezmą jednak prowizję za przelew. Na przykład w Banku Millennium przelew zlecony w oddziale kosztuje 5 zł, ale wykonany za pośrednictwem internetowego serwisu – 50 gr.

Posiadanie rachunku walutowego ma jednak istotną zaletę – można do niego otrzymać kartę debetową rozliczaną w walucie konta. Płacąc taką kartą za granicą, oszczędzamy na przewalutowaniach. Na konto np. w euro nie można wpłacić kwot w innych walutach.

Warto pamiętać, że większość kantorów i banków w ogóle nie skupuje monet. Z kolei te, które to robią, ustalają dużo mniej korzystny kurs wymiany niż dla banknotów. Wspomniany warszawski kantor płacił wczoraj za euro 3,50 zł.

DGP radzi:

Uwaga na nieznane firmy

Korzystanie z e-kantorów i z platform do wymiany walut niesie ze sobą ryzyko defraudacji. Przelewając środki na konto obcej firmy, klient nie ma gwarancji, że transakcja dojdzie do skutku i na jego rachunek trafi odpowiednia kwota. Warto korzystać z usług serwisów już przetestowanych.

Konto walutowe może się przydać

Osoby spłacające kredyty mieszkaniowe w walutach obcych mogą potraktować konieczność wymiany przywiezionych z urlopu resztek gotówki jako pretekst do założenia konta walutowego. Obowiązujące dziś prawo pozwala na spłatę kredytów bezpośrednio w euro, we frankach czy w dolarach. Przy każdej racie można zaoszczędzić dzięki temu kilkadziesiąt złotych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Kamil(2016-04-30 21:55) Odpowiedz 21

  W kantorach stacjonarnych zawsze można trochę negocjować. W internecie szukałem takiej opcji i praktycznie wszędzie kursy są na sztywno ustawione. Jedynie udało mi się coś "uszczypnąć" w takiej firmie intransfer24 jak robiłem wypłatę na swoje konto w Niemczech, aczkolwiek mimo to polecam zwykły kantor stacjonarny.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Leszek(2014-09-12 09:05) Odpowiedz 00

  Platforma Amronet jest bardzo fajna, można wymieniać z chwili na chwilę, bez żadnego czekania, po korzystnym, tzw. najlepszym, dostępnym kursie. Istnieje także możliwość negocjowania.

 • Anka(2015-04-09 13:58) Odpowiedz 00

  Moim zdaniem najkorzystniej walutę obcą wymienia się w internecie. Wystarczy znaleźć kantor który w danym momencie proponuję najkorzystniejszy kurs i już:) Ja wymieniam już długo w kantorze cashbroker.com , stałych klientów doceniają :)

 • Alek(2014-01-14 08:00) Odpowiedz 00

  Ja od kilku miesięcy korzystam z lowspread.pl i tam naprawdę są najlepsze kursy.

 • Sebastian(2014-03-07 09:10) Odpowiedz 00

  Kantor internetowy to najwygodniejszy sposób na wymianę waluty. Nie trzeba czekać w kolejce, jeździć i szukać najbliższej placówki, a obsługa jest prosta. I faktycznie da się przyoszczędzić na wymianie, mi się udaje na lowspread.pl warto zapytać o rabat!

 • Michał(2014-03-26 16:22) Odpowiedz 00

  a sprawdzałeś w kantorze alior banku? obecnie oferują najlepsze ceny na rynku (różnica między kupnem a sprzedażą 2-3 gr, więc nawet da się na tym dodatkowo zarobić) w porównaniu do kantorów, które łoją po 15gr przebitki na jednym euro, funcie czy dolarze. kilka razy korzystałem i nie żałuję - darmowe wpłaty i wypłaty, obsługują każdy bank w Polsce i za granicą, możliwość wypłaty na konto, jak i w placówce - za darmo. mam też pewność, że mnie nie oszukają - w końcu to polski bank pod nadzorem KNF, a nie jakieś firmy krzaki z panamy czy wysp kanaryjskich, u których łatwo stracić pieniądze. :/

 • podróżnik(2014-03-26 19:54) Odpowiedz 00

  a sprawdzałeś w kantorze alior banku? obecnie oferują najlepsze ceny na rynku (różnica między kupnem a sprzedażą 2-3 gr, więc nawet da się na tym dodatkowo zarobić) w porównaniu do kantorów, które łoją po 15gr przebitki na jednym euro, funcie czy dolarze. kilka razy korzystałem i nie żałuję - darmowe wpłaty i wypłaty, obsługują każdy bank w Polsce i za granicą, możliwość wypłaty na konto, jak i w placówce - za darmo. mam też pewność, że mnie nie oszukają - w końcu to polski bank pod nadzorem KNF, a nie jakieś firmy krzaki z panamy czy wysp kanaryjskich, u których łatwo stracić pieniądze. :/
  www.tnij.org/kantor-alior-bank w kantorze Alior Banku są świetne stawki :)

 • highs_guest(2014-04-16 20:28) Odpowiedz 00

  Już ponad rok temu zdecydowałem się na e-kantory i wcale to nie jest trudne:) Aktualnie korzystam z platformy www.amronet.pl. Rejestracja tutaj zajęła mi niespełna 5 minut, a panel transakcyjny jest bardzo czytelny, prosty w obsłudze. Zaoszczędzić rzeczywiście można sporo, bo Amronet pobiera tylko prowizję 0,2%, a nie spread.

 • wojtek(2014-10-23 21:28) Odpowiedz 00

  Bo narzekać nie ma na co:) Platforma na odpowiednim poziomie, stała oferta korzystna, a na dodatek można w Amronet "upolować" fantastyczne promocje.

 • lucas33(2015-03-27 15:26) Odpowiedz 00

  Sprawnie działa kantor internetowy na portalu http://amronet.pl. Tu mi się bardzo podoba zwłaszcza obsługa. Można się skonsultować, wszystko wyjaśniają na czacie, lub telefonicznie, w zależności jak komu wygodniej.

 • Alan(2015-06-08 16:24) Odpowiedz 00

  Według mnie najlepiej walute wymienia się w kantorze internetowym cashbroker.com działają bez zarzutów.

 • Maciej(2015-05-05 22:32) Odpowiedz 00

  Najkorzystniej walute wymienia się w kantorach internetowych. Polecam cashbroker.pl

 • forum kredytowe(2013-06-24 11:06) Odpowiedz 00

  W kantorach internetowych rzeczywiście jest sporo taniej i można trochę zaoszczędzić.

 • Norbert____U(2015-07-02 15:53) Odpowiedz 00

  Najlepszy jest Intransfer24.com bo sam go używam :P a tak serio to porównywałem inne stronki do wymiany walut ale najkorzystniej mi było wymienić i wysłać EURO do Polski właśnie przez intransfer24 polecam sprawdzona stronka :))

 • Ewelina(2015-09-01 18:09) Odpowiedz 00

  Na początku obawiałam się takie formy wymiany obcej waluty wiadomo z ręki do ręki zawsze jesteś pewien, tutaj wysyłasz kwotę komuś nie wiesz komu i nie wiesz czy dostaniesz ja z powrotem. Ale kto nie próbuje ten nie pije szampana :) po wielu godzinach przemyśleń i trucia znajomym którzy już z tego korzystali stwierdziłam że warto spróbować. Zaczełam od małej kwoty, kantor doradzili mi znajomi, no i poszło. A teraz już nie mam ochoty chodzić do katorów stacjonarnych. Mam swój stały kantor i wymieniam tylko u nich bo jestem zadowolona więc nie szukam niczego innego. Polecam wszystkim taką opcje wymiany i kantor cashbroker.com

 • michalina(2015-11-12 21:57) Odpowiedz 00

  Biorę pod uwagę kilka zaufanych kantorów internetowych i zawsze tam dokonują transakcji. Na potrzeby firmy korzystam z Amronet przede wszystkim, bo obsługuje przedsiębiorców wyjątkowo sprawnie, nawet otrzymuje się FV- są do pobrania po zalogowaniu.

 • andrzej.wolidanski(2015-10-27 19:11) Odpowiedz 00

  Wcale nie trzeba sobie zadawać trudu żeby wymieniać przez Internet. Mam na ten temat kompletnie inne zdanie, uważam, że tą metodą wszystko przebiega sprawniej i łatwiej. Ja sobie utworzyłem firmowy rachunek kantorowy na Amronet.pl w ciągu paru minut, bez żadnych opłat czy formalności i teraz tak samo szybko wymieniam walutę. Zdecydowanie więcej czasu bym stracił na wizytę w zwykłym kantorze i więcej też bym zapłacił.

 • Zssd(2015-10-28 09:23) Odpowiedz 00

  Założyłem niedawno działalność gospodarczą i będę prowadził transakcje z klientami zagranicznymi. Stąd też szukam dobrej alternatywy dla wymiany walut. Spodobała mi się oferta na www.amronet.pl Chciałbym zaoszczędzić chociaż trochę.

 • Krzysztof(2015-12-26 13:30) Odpowiedz 00

  Zamiast wiecznie szukać promocji czy minimalnie lepszych kursów, wolę cały czas korzystać z jednego, solidnego e-kantoru. W Amronet ma konto już od ponad 2 lat, co daje mi całodobowy, bezpieczny dostęp do taniej wymiany walut z opcją przelewów do wszystkich banków.

 • gustels(2015-12-18 12:57) Odpowiedz 00

  Ekantor.pl - tam macie w zasadzie najniższe kursy, ale przede wszystkim bezpieczny kantor, bez dodatkowych kosztów operacji. Wymieniam w sieci od blisko roku - kilkadziesiąt złotych oszczędności na jednej wymianie. Opłaca się. Na mieście kursy są o wiele gorsze, a w bankach to już kosmiczne sumy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze