Po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX spadł o 0,60 proc. i wyniósł 6.968,25 pkt., francuski indeks CAC 40 spadł o 0,21 proc. i wyniósł 3.406,60 pkt., indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 0,34 proc. i wyniósł 5.724,04 pkt.

WIG 20 na otwarciu wyniósł 2234,48 pkt., co oznacza spadek o 0,05 proc.

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkami wartości głównych indeksów GPW. Najwięcej jednak traciły średnie spółki. WIG20 stracił 0,8 proc., mWIG40 zniżkował o 1,5 proc. (zaważył przede wszystkim spadek kursu Eurocashu), jedynie sWIG80 nie zmienił swojej wartości.

„Na Wall Street mieliśmy kolejny dzień o bardzo niskiej zmienności. S&P500 i Nasdaq Comp zyskały po 0,1 proc. Kolejny dzień rósł jednak VIX (indeks „strachu"), który sięgnął 17 pkt i może zapowiadać zwiększenie zmienności w najbliższym czasie. Tak stanie się zapewne w piątek, gdy wystąpienie na konferencji w Jackson Hole odnotuje Ben Bernanke. Czy powie coś nowego na temat polityki Fed? Na razie nie wiadomo. Jeżeli nie, to ryki mogą się czuć coraz bardziej zniecierpliwione brakiem nowej gotówki. Dziś rano nastroje są raczej słabe"- poinformowała analityk BDM Krzysztof Pado.

„Wczoraj sytuacja techniczna na WIG20 pogorszyła się. Przebiliśmy poziom 2250 pkt, jednocześnie notując trzecią z rzędu świeczkę o czarnym korpusie. Obecnie wsparcia należałoby szukać przy 2200 pkt (z tym poziomem indeks długo „męczył się" w lipcu). Poważniejszy opór stanowi próg 2300 pkt"- podsumował Pado.

Z danych makro poznamy dziś odczyt PKB w Polsce za 2Q'12 (10.00, prognoza +2,9 proc.). 

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,9 proc. i wyniósł 8.983,78 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu bez zmian wyniósł 2.052,59 pkt.

INDEKSY W AZJI - 30.08.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)743,79-6,24-0,83%
NIKKEI 2258983,78-86,03-0,95%
HANG SENG19536,98-251,53-1,27%
SHANGHAI SE COMPOSITE2052,59-0,65-0,03%
SHENZHEN SE COMPOSITE835,95-15,19-1,78%
TAIWAN TAIEX7371,44-19,71-0,27%
KOSPI1906,38-22,16-1,15%
S&P/ASX 2004315,67-40,77-0,94%
MSCI ASIA APEX 50786,65-8,15-1,03%