Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 0,19 proc. i wyniósł 5.708,36pkt. Po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX spadł o 0,06 proc. i wyniósł 6.891,39 pkt. Po otwarciu francuski indeks CAC 40 spadł o 0,16 proc. i wyniósł 3.373,57 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji spadł o 0,26 proc. i wyniósł 17.273,99 pkt.

WIG 20 na otwarciu wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 2235,03 pkt. Indeks WIG wzrósł na otwarciu o 0,25 proc. i wyniósł 41180,10 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 2.047,52 pkt.

"Tuż przed Bernanke show poznamy sierpniową wartość indeksu aktywności gospodarczej w rejonie Chicago i nastroje konsumentów, a w jego trakcie dynamikę zamówień w przemyśle i na dobra trwałego użytku. Oczekuje się stabilizacji indeksu PMI, poprawy humorów konsumentów oraz sporego wzrostu popytu ze strony przemysłu. Zamówienia na dobra trwałe ratować mają środki transportu, ale bez ich uwzględnienia oczekuje się niewielkiego spadku, jednak znacznie mniejszego niż przed miesiącem. Trudno sądzić, że Bernanke będzie modyfikował swoje wystąpienie w ostatniej chwili, uwzględniając te informacje, ale to przecież na posiedzeniu Fed w połowie września będą zapadać decyzje" - ocenił analityk Open Finance Roman Przasnyski.

Według niego Bernanke będzie unikał zdecydowanych deklaracji.

"Zasadnicza kwestia dotyczy tego, jak te zgrane deklaracje zostaną przyjęte przez rynki. Wskazówki płynące z czwartkowej sesji na Wall Street są dla byków niepokojące" - zaznaczył analityk.

W czwartek indeks WIG20 spadł o 0,38% do 2227,08 pkt a WIG o 0,41% do 41077,44 pkt. Wartość obrotów wynosiła ok. 740 mln zł.

INDEKSY W AZJI - 31.08.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)731,64-12,15-1,63%
NIKKEI 2258839,91-143,87-1,6%
HANG SENG19482,57-70,34-0,36%
SHANGHAI SE COMPOSITE2047,52-5,06-0,25%
SHENZHEN SE COMPOSITE838,532,580,31%
TAIWAN TAIEX7397,0625,620,35%
KOSPI1905,12-1,26-0,07%
S&P/ASX 2004316,110,440,01%
MSCI ASIA APEX 50786,550,090,01%