Marek Woszczyk objął stanowisko szefa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w momencie, kiedy branża musi szybko się zmieniać i nadrabiać wieloletnie zapóźnienie. Stawia na sprawdzone europejskie rozwiązania i nowoczesne technologie
Marek Woszczyk w czerwcu ubiegłego roku powołany został na stanowisko prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Choć już od 14 lat pracował w Urzędzie to wcześniej pozostawał w cieniu swoich zwierzchników i był znany jedynie w branży energetycznej i w mediach.
W połowie 2011 roku stał się pierwszoplanową postacią jeśli chodzi o nadzór nad branżą energetyczną i paliwową. Ale obok roli strażnika rynkowych reguł i prawa energetycznego przychodzi mu się teraz mierzyć z wieloma wyzwaniami biznesowymi jakie czekają polską energetykę. Od deregulacji rynku gazu poczynając przez zmianę prawa dotyczącego odnawialnych źródeł energii a na kwestiach związanych z koniecznymi inwestycjami w rozbudowę mocy krajowych elektrowni i tworzeniem inteligentnych sieci kończąc.

Prezes z konkursu

Prezesem URE Marek Woszczyk został na drodze konkursu prowadzonego przez resort gospodarki, któremu urząd podlega. Jest czwartym z kolei szefem urzędu regulującego rynek energii. Wcześniej był wiceprezesem urzędu, przez jakiś czas pełnił obowiązki prezesa URE.
Reklama
W Urzędzie nie jest nowicjuszem. Jego kariera w URE datuje się od 1998 r. Przez 9 lat od 1998 do 2007 roku pracował na stanowisku zastępcy dyrektora Oddziału Centralnego URE. Był też pełnomocnym przedstawicielem prezesa URE w Grupie Europejskich Regulatorów Energii i Gazu (European Regulators’Group for Electrcity and Gas – ERGEG) Od maja ubiegłego roku Marek Woszczyk jest członkiem prezydium tej organizacji. Poza tym reprezentuje URE w radzie Europejskich Regulatorów Energetyki (Council of European Regulators) jest wiceprzewodniczącym zarządu CEER.
Swoją karierę od początku związał z energetyką. Po studiach technicznych ukończył Krajową Szkołę Administracji Publicznej (KSAP). W 2011 r. uzyskał dyplom Executive Master of Business Administration (EMBA). Jako ekspert prawa energetycznego jest autorem wielu publikacji poświęconych regulacji branży energetycznej, cenotwórstwa i taryf.

Kompetencje urzędu

Zakres zadań i kompetencji szefa URE jest bardzo szeroki i wynika przede wszystkim z Prawa Energetycznego i dotyczy warunków ekonomicznych funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych, koncepcji funkcjonowania rynku oraz wymagań wynikającymi z obowiązku dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej.
Na przestrzeniu kilkunastu ostatnich lat działalności prezesa URE ustawa Prawo energetyczne była wielokrotnie nowelizowana. W konsekwencji kolejnych zmian legislacyjnych katalog zadań, których realizacja przypisana jest szefowi urzędu, ulegał z roku na rok znacznemu zwiększeniu.
Jak powiedział nam Marek Woszczyk, jako prezes URE postuluje zmiany przepisów na podstawie, których Urząd funkcjonuje.
– Pewne kompetencje są zbędne, np. koncesjonowanie handlu paliwami ciekłymi czy też niektóre obowiązki inspekcyjne. Natomiast ważne by URE miał np. nadzór na towarowym obrotem giełdowym energią elektryczną czy gazem – podaje przykłady Marek Woszczyk.
Uważa też, że URE ma w tej chwili budżet nieadekwatny do rosnących obowiązków, w tym głównie związanych z regulacjami płynącymi z Brukseli, których liczba lawinowo rośnie.

To co najważniejsze

Marek Woszczyk unika politycznych kontekstów pracy urzędu, którym kieruje. Skupia się na wprowadzaniu takich rozwiązań, które z jednej strony unowocześnią polski rynek energetyczny a z drugiej będą korzystne dla odbiorców. Za najważniejsze sprawy, które już udało się w ciągu ostatniego roku załatwić uważa przygotowanie tzw. mapy drogowej dotyczącej uwolnienia rynku gazu, w tym sporządzenie rekomendacji w tym zakresie oraz powołanie specjalnego zespołu doradczego przy resorcie gospodarki.
– Wypracowaliśmy też zasady świadczenia usługi kompleksowej dla odbiorców energii z grupy „G”. Powołaliśmy Warsztaty Rynku Energii dla przedstawicieli branży energetycznej i informatycznej, podczas których wypracowywane są praktyczne rozwiązania dotyczące wprowadzenia w Polsce inteligentnych liczników energii – wylicza Marek Woszczyk.
Szef URE jest wielkim zwolennikiem i propagatorem takich rozwiązań jak inteligentne sieci, dzięki którym na rynku będzie więcej konkurencji, będzie bezpieczniej i zapewniony zostanie zrównoważony rozwój ( łatwiejszy rozwój energii rozproszonej i pochodzącej z odnawialnych źródeł energii).
Zdaniem Marka Woszczyka wielkim wyzwaniem dla branży będzie krajowy program energetyki jądrowej.
– Z pewnością wpisuje się on w koncepcję zdywersyfikowanego energy mix, czyli czerpania energii z jak największej liczby typów źródeł energii pierwotnej – mówi Marek Woszczyk.
Jednocześnie dodaje, że polski program atomowy musi się liczyć z trudnościami przy jego finansowaniu. Jako korzystne dla naszej energetyki uważa przyszłe wykorzystanie krajowego gazu łupkowego, ale jak twierdzi o roli tego paliwa jeszcze za wcześniej przesądzać.