Notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych fundusze ETF to rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy nie mają czasu na wybieranie najbardziej perspektywicznych spółek, i dla tych, którzy nie wierzą w skuteczność zarządzających tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi.

ETF odwzorowują zachowanie wybranych indeksów czy ceny wybranych aktywów (np. surowców).

Na warszawskim parkiecie obecne są na razie tylko trzy ETF firmy Lyxor, należącej do grupy Societe Generale. Naśladują one zachowanie indeksów: WIG20, S&P500 oraz DAX. Pozwalają więc na inwestowanie na polskim, amerykańskim i niemieckim rynku akcji bez wysiłku wymagającego dobieranie spółek do portfela.

ETF zapewniają o wiele łatwiejsze wchodzenie i wychodzenie z inwestycji w akcje (zwykle niemal natychmiastowe) niż tradycyjne fundusze (nawet kilka dni). Przy tym ETF są tańsze od tradycyjnych funduszy dostępnych w ofercie TFI i zagranicznych firm inwestycyjnych. Koszty zarządzania ETF w skali roku to 0,5 proc., podczas gdy średnia dla funduszy akcji polskich to 3,65 proc. według portalu Analizy Online.

Poza tym fundusze ETF mogą się pochwalić lepszymi stopami zwrotu niż fundusze tradycyjne. W ciągu ostatnich 12 miesięcy jednostka ETF Lyxor WIG20 podrożała o 10,5 proc., podczas gdy średnia stopa zwrotu dla funduszy akcji polskich to 6,95 proc.

Do niedawna fundusze odwzorowujące zachowanie WIG20 i S&P500 wypłacały dywidendy. W tym roku Lyxor ETF S&P500 wypłacił ją w lipcu (0,10 euro na jednostkę). Posiadacze jednostek ETF WIG20 w 2011 r. wypłatę z zysków firm otrzymali dwukrotnie, w marcu (4,59 zł na jednostkę) i grudniu (9,68 zł). Pod koniec września firma Lyxor poinformowała jednak, że ETF na polski indeks od tego roku nie wypłaca już dywidend, lecz reinwestuje je automatycznie w fundusz, podobnie jak ma to miejsce w przypadku ETF na DAX. Dywidendy wypłacane przez ETF nie są obciążone daniną od zysków kapitałowych w związku z obowiązywaniem umowy między Polską a Luksemburgiem o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niebawem jednak umowa ma zostać zmieniona i nawet jeżeli w Luksemburgu podatek będzie wynosił zero, w Polsce trzeba będzie zapłacić 19 proc. Tyle samo też trzeba zapłacić od zysku ze sprzedaży jednostek ETF.

Fundusze ETF są słabo znane wśród inwestorów. Według danych GPW obroty tytułami uczestnictwa funduszy Lyxor ETF WIG20, Lyxor ETF S&P 500 i Lyxor ETF DAX wyniosły we wrześniu 17,2 mln zł i były niższe od sierpniowych o 21 proc., a w okresie styczeń – wrzesień (202 mln zł) były o 8 proc. niższe niż w ubiegłym roku.