Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie WIG20 spadł na otwarciu o 0,86 proc. do 2325,79 pkt. Indeks WIG stracił 0,54 proc. i wyniósł 43347,73 pkt.

Na minusie poniedziałkowe notowania rozpoczęły też pozostałe europejskie indeksy. Brytyjski FTSE 100 stracił 0,59 proc. i wyniósł 5 833,68 pkt, francuski CAC 40 spadł o 0,83 proc. do 3 463,62 pkt, a niemiecki DAX obniżył się o 0,72 proc. i wyniósł 7 310,68 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji spadł o 0,35 proc. i wyniósł 19 153,71 pkt.

Na giełdach w Azji dziś rano również panowały minorowe nastroje. "Nikkei i Kospi potraciły po 0,5 proc. Hyundai i Kia potraciły 6 proc. na wieść o planowanej wypłacie rekompensaty dla amerykańskich kierowców, którzy narzekają, że samochody tych marek zużywają więcej paliwa niż deklarują producenci. W Szanghaju indeks spadł, ale o skromne 0,1 proc., ponieważ pomógł mu odczyt indeksu PMI sektora usług, który wzrósł do 55,5 w październiku z 53,7 miesiąc wcześniej (według wyliczeń nieoficjalnych - Markit i HSBC - indeks spadł do 53,5 z 54,3)" - komentuje Emil Szweda, analityk Open Finance.

Zdaniem analityka, Europa płaci na otwarciu cenę za zbyt duży optymizm w piątek. "W Warszawie WIG20 może zostać ukarany szczególnie mocno za wyskok na piątkowym fixingu. Sądzę jednak, że niepewność związana z wynikiem wyborów w USA każe inwestorom wstrzymać się z poważniejszymi decyzjami. Trzeba też pamiętać o decyzji RPP w sprawie stóp (środa) oraz posiedzeniu (ECB), które będą głównymi motorami wydarzeń na rynkach (RPP oczywiście w lokalnej, głównie zresztą medialnej sferze). Po drugie po spadku S&P indeks znalazł się relatywnie blisko ostatniego dołka (11 pkt, a więc mniej niż 1 proc.) i to wsparcie może podziałać antydepresyjnie na rynkach akcji całego świata. Oczywiście, dopóki się utrzyma" - twierdzi Szweda.

INDEKSY W AZJI - 5.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)747,95-4,14-0,55%
NIKKEI 2259007,44-43,78-0,48%
HANG SENG22006,40-104,93-0,48%
SHANGHAI SE COMPOSITE2114,03-2,98-0,14%
SHENZHEN SE COMPOSITE858,60-4,18-0,48%
TAIWAN TAIEX7185,36-25,11-0,35%
KOSPI1908,22-10,50-0,55%
S&P/ASX 2004474,1214,070,32%
MSCI ASIA APEX 50850,83-5,43-0,63%