Według najnowszych informacji uzyskanych przez dziennik "South China Morning Post" lista nazwisk nowych przywódców partii nie jest jeszcze przesądzona. Najprawdopodobniej jednak w Stałym Komitecie Biura Politycznego Komitetu Centralnego - naczelnym organie decyzyjnym KPCh - zasiądą głównie dygnitarze znani z poglądów konserwatywnych, wśród nich wicepremier i sekretarz partii w Chongqingu (czyt. Czungcing) Zhang Dejiang (czyt. Dżang Dedziang), dyrektor wydziału propagandy Liu Yunshan (czyt. Lioł Junszan), sekretarz partii w Szanghaju Yu Zhengsheng (czyt. Ju Dżengszeng) oraz sekretarz partii w Tianjinie (czyt. Tiencin) Zhang Gaoli (czyt. Dżang Gaoli).

Wszyscy oni uważani są za stronników byłego prezydenta Jianga Zemina (czyt. Dziang Dzemin), który oficjalnie przeszedł na emeryturę 10 lat temu, ale w praktyce wciąż ma olbrzymi wpływ na politykę kraju.

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami liczebność Stałego Komitetu zredukowana zostanie z dziewięciu do siedmiu osób. Prócz wymienionych konserwatystów w jego skład wejdzie również kojarzony z usposobioną bardziej liberalnie grupą prezydenta Hu Jintao (czyt. Hu Dzintao) Wang Qishan (czyt. Łang Ciszan). Do niedawna Wanga typowano do objęcia władzy nad gospodarką kraju, ale według najnowszych informacji ma on zająć niższe stanowisko szefa partyjnej komisji dyscyplinarnej.

Pozostałe dwa miejsca przypadną nowemu prezydentowi Xi Jinpingowi (czyt. Si Dzinping) i nowemu premierowi Li Keqiangowi (czyt. Li Keciang), uważanemu za najbliższego stronnika Hu.

W opinii ekspertów największą niespodzianką jest nieobecność w tym zestawieniu dwóch uważanych za zwolenników reform protegowanych obecnego prezydenta: kierownika partyjnego wydziału organizacji Li Yuanchao (czyt. Li Juenczao) i szefa partii w prowincji Guangdong Wanga Yanga (czyt. Łang Jang).

Konserwatywny skład Stałego Komitetu świadczy o płonności żywionych przez niektórych obserwatorów nadziei na to, że partia przygotowuje się do przeprowadzenia odważnych reform politycznych - pisze "SCMP".

W oczach ekspertów takie zestawienie jest również oznaką dotkliwej porażki ugrupowania skupionego wokół obecnego prezydenta, 70-letniego Hu Jintao, i zwycięstwa jego konserwatywnego poprzednika Jianga Zemina oraz innych emerytowanych przedstawicieli partyjnej starszyzny. "Wydaje się to potwierdzeniem faktu, że Hu był o wiele słabszym przywódcą, niż przypuszczaliśmy. Zdumiewające, że nie potrafił sobie poradzić z 86-letnim Jiangiem" - powiedział specjalista od chińskiej polityki z Uniwersytetu w Sydney Kerry Brown.