Notowaniom soi sprzyjały również rosnące ceny kukurydzy i pszenicy, z którymi soja konkuruje o areały (przede wszystkim z kukurydzą) oraz dla których jest ona ważnym substytutem. Istotny wpływ na notowania mieli również inwestorzy finansowi, którzy w ostatnich miesiącach skutecznie podbili ceny soi do najwyższych poziomów w historii.

Jednakże ostatnie informacje napływające przede wszystkim z Brazylii i Argentyny wskazują, że zbiory soi w tym sezonie w tych gospodarkach mogą być rekordowe. Sprzyjająca jakości plonów pogoda oraz najwyższy w historii poziom areałów obsianych soją dają nadzieję na duży wzrost zapasów tego surowca po I kwartale 2013 r. , gdy zakończą się żniwa na półkuli południowej. Wbrew pozorom nie najgorzej wyglądają zbiory tego surowca w USA, który z trzech najważniejszych surowców rolnych zbierany jest najpóźniej, przez co susza w czerwcu i lipcu nie miała dużego wpływu na plony soi w Stanach.

Październikowe prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa wskazują na pojawienie się nadprodukcji soi w tym sezonie na poziomie nawet 5 mln ton. Na tle rynków kukurydzy i pszenicy nienajgorzej wyglądają także zapasy soi, które znajdują się zdecydowanie powyżej średniej z ostatnich 20 lat. Biorąc pod uwagę również ostatnie dobre dane o zbiorach w USA i optymistyczne sygnały z Ameryki Południowej, nie jest wykluczone, że eksperci amerykańskiego rządu w najbliższym raporcie, który ukaże się w piątek, ponownie zrewidują w górę prognozy zbiorów i zapasów surowca na świecie w tym sezonie.

Wnioski

Dlatego też biorąc pod uwagę blisko rekordową ilość długich spekulacyjnych pozycji netto na rynku soi szansa na silną realizację zysków i duży spadek cen soi jest bardzo duża. Jeśli w najbliższych miesiącach potwierdzą się dane o nienajgorszych zbiorach w USA oraz cały czas utrzymywały będą się optymistyczne prognozy zbiorów w Ameryce Południowej rynek może wkrótce zacząć dyskontować poprawiającą się dla konsumentów przyszłość.