Rozbieżność między danymi GUS i Eurostatu

Dane roczne Eurostatu zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są odsezonowane.

Z kolei z danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła we wrześniu o 3,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 1,3 proc.

Wyliczając dynamikę sprzedaży detalicznej Eurostat bierze pod uwagę także najmniejsze przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 pracowników. Eurostat nie uwzględnia jednak sprzedaży samochodów.

Reklama

To właśnie małe sklepy mogą notować spadki sprzedaży, a dane GUS odzwierciedlają w dużej mierze postępującą koncentrację w handlu detalicznym (wzrost sprzedaży w dyskontach i supermarketach).

Handel w Eurolandzie hamuje

Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu 2012 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,2 proc. W sierpniu wzrosła o 0,2 proc. po korekcie - podał Eurostat. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż w ujęciu miesięcznym spadnie o 0,1 proc.

Rok do roku sprzedaż w 17 krajach unii walutowej spadła we wrześniu o 0,8 proc., po spadku w poprzednim miesiącu o 0,9 proc., po korekcie. Tu spodziewano się spadku właśnie o 0,8 proc.

W całej Unii sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 0,1 proc. w stosunku do sierpnia tego roku, a w ujęciu rocznym wzrosła o 0,3 proc.

Największy wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym zanotowała Dania (2,4 proc.), Estonia (2 proc.) i Niemcy (1,5 proc.). Najmocniej ucierpiał handel w Hiszpanii (spadek o 7,3 proc.), Portugalii (- 4 proc) i Słowenii (-2,7 proc.).

W porównaniu z wrześniem 2011 roku najszybciej wzrosła sprzedaż detaliczna w Estonii (9,9 proc.), na Łotwie (7,9 proc.) i w Luksemburgu (7,1 proc.). Największe spadki zanotowała Hiszpania (-12,6 proc.), Portugalia (-5,8 proc.) i Słowenia (-4,5 proc.)

ikona lupy />
Lokalny sklep w Atenach. / Bloomberg / Angelos Tzortzinis