Centrum handlowe zostanie otwarte w marcu 2013 roku - podał w czwartek inwestor. Wcześniej zakładano, że zajmujący powierzchnię 27 hektarów kompleks uda się otworzyć jeszcze jesienią br.

Generalnym wykonawcą gliwickiej inwestycji, powstającej przy skrzyżowaniu autostrad A4 i A1, jest Polimex-Mostostal - firma, która miała w ostatnim czasie kłopoty finansowe.

W ramach przedsięwzięcia przy węźle autostradowym Gliwice-Sośnica powstają galeria i park handlowy oraz parkingi. Na powierzchni 67 tys. m kw. znajdą się m.in. sklepy znanych marek. Dotychczas wynajęto ok. 80 proc. powierzchni.

W połowie września przedstawiciele inwestora informowali, że budowa jest już na ukończeniu. Trwały prace wykończeniowe wewnątrz oraz na parkingach. Wykonano wewnętrzne instalacje i przyłączono niezbędne media. W czwartek podano jednak, że otwarcie obiektu zaplanowano na pierwszy tydzień marca 2013 r. - przed świętami wielkanocnymi.

Centrum handlowe Europa Centralna powstaje przy węźle drogowym Sośnica w Gliwicach, gdzie przecinają się autostrady A4 i A1 oraz droga krajowa nr 44. W promieniu godziny drogi od Centrum mieszka prawie 5 mln osób.

Inwestycja jest realizowana w formie spółki joint-venture między firmami Helical Poland i Standard Life Investments.

Helical Poland działa od siedmiu lat. Należy do brytyjskiej firmy inwestycyjno-deweloperskiej Helical Bar, notowanej na londyńskiej giełdzie. Firma zrealizowała m.in. Park Handlowy Młyn we Wrocławiu oraz galerię handlową Turawa Park w Opolu. Partnerem Helical Poland w gliwickiej inwestycji jest Standard Life Investments, jeden z największych w Europie domów inwestycyjnych.