Jak poinformował w czwartek dyrektor pionu handlowego Kraków Airport Grzegorz Michorek, będzie to rekordowy wynik. Krakowskie lotnisko dwa razy w historii przekroczyło próg 3 mln pasażerów obsłużonych w ciągu roku (2007 i 2011 r.).

Przez dziesięć miesięcy tego roku krakowskie lotnisko obsłużyło już 2,98 mln osób.

Statystyki ruchu pokazują, że najwięcej pasażerów korzystających z Kraków Airport podróżuje do krajów objętych strefą Schengen - 54 proc. Poza strefę wylatuje 33 proc. osób, a z lotów krajowych korzysta 13 proc.

Wśród przewoźników dominują linie niskokosztowe, na które przypada 60 proc. pasażerów. Przewoźnicy tradycyjni mają ich 34 proc., a reszta to pasażerowie lotów czarterowych oraz lotów prywatnych i komercyjnych (General Aviation).

Wśród najczęściej wybieranych państw przez podróżujących z Krakowa dominuje Wielka Brytania, a także Niemcy, których lotniska obsługiwane przez Lufthansę we Frankfurcie i Monachium służą przede wszystkim jako huby, czyli porty przesiadkowe lotów dalekodystansowych. Miasta, do których lata najwięcej pasażerów to kolejno: Londyn, Warszawa, Monachium i Frankfurt.

Kraków Airport jest drugim co do wielkości - po warszawskim lotnisku - portem w Polsce. W obowiązującym zimowym rozkładzie lotów ma 51 regularnych połączeń do 43 miast w Europie.