Sytuacja jednak najprawdopodobniej się zmieni, wymuszona rewolucją demograficzną, bowiem zgodnie z prognozami w roku 2030 co trzeci Polak będzie miał ukończone 60 lat. Obecnie rynek pracy dla geriatrów jest mocno ograniczony. Z jednej strony brakuje miejsc szkoleniowych, z drugiej krótka jest też lista miejsc pracy. Powód? Szpitale nie otwierają takich oddziałów, bo nie przynoszą one zysków. Wręcz odwrotnie – mogą nawet powodować straty.
Obecnie mamy zaledwie 270 geriatrów. Jak mówi prof. Tomasz Grodzicki, konsultant krajowy w tej dziedzinie, za kilka–kilkanaście lat będzie to niewątpliwie bardzo cenna specjalizacja. Już teraz takich lekarzy szukają prywatne przychodnie, które coraz częściej kierują ofertę do osób starszych. Ale także placówki, które mają podpisane umowy z NFZ, budują takie oddziały. Tego typu plany mają choćby szpitale w Wadowicach oraz Busku-Zdroju. W tym ostatnim oddział będzie na początku niewielki – 20 łóżek – ale dyrektor szpitala zapowiada, że brana jest pod uwagę jego rozbudowa. – Poszukuję lekarzy geriatrów i przygotowuję się do negocjowania z NFZ kontraktu na świadczenie tego typu usług medycznych. Pierwszych pacjentów chcemy przyjmować na oddział od początku 2013 roku – mówił w jednym z wywiadów dyrektor placówki Grzegorz Gałuszka.
Geriatria to również dziedzina, w której są poszukiwani specjaliści poza granicami Polski. Kraje, w których można łatwo znaleźć pracę, to na pewno Niemcy, ale także Belgia i Holandia. W jednej z niemieckich klinik lekarzowi na oddziale geriatrycznym za 36 godzin pracy w tygodniu oferowane jest od 4300 euro do 6100 euro brutto miesięcznie w zależności od doświadczenia zawodowego. Jednak nie tylko szpitale szukają geriatrów, wzrasta zapotrzebowanie na nich w domach opieki. Holenderska firma mająca sieć własnych domów opieki i domów spokojnej starości, a także świadcząca usługi opiekuńcze w domach prywatnych, szuka lekarzy z Polski. Pensja również jest uzależniona od kwalifikacji i doświadczenia: w przedziale 3848 euro – 5802 euro brutto miesięcznie.
Takie oferty pracy najprawdopodobniej lada moment zaczną też pojawiać się w Polsce. Dlatego atrakcyjną ofertą może się okazać cykl szkoleń w zakresie opieki geriatrycznej m.in. dla 2 tys. lekarzy, które mają ruszyć jeszcze w tym roku i potrwać do 2015 r. Szkolenia będą bezpłatne dla uczestników.
Reklama
  • 270 - tylu geriatrów obecnie pracuje w Polsce
  • 5 tys. euro brutto - tyle może zarobić geriatra w Niemczech
  • 2 tys. - tylu lekarzy może się w najbliższych trzech latach za darmo przeszkolić w zakresie opieki geriatrycznej