Pomimo tych pozytywnych symptomów obawy o sytuację fiskalną za oceanem mogą ciążyć rynkom.

W weekend napłynęły również dobre dane z chińskiej gospodarki. Import wzrósł w październiku o 2,4% w skali roku, natomiast eksport wzrósł do najwyższego poziomu od pięciu miesięcy przebijając prognozy rynkowe, co w rezultacie dało nadwyżkę w wysokości 32mld USD. Lepsze dane nie zdołały jednak poprawić klimatu inwestycyjnego na rynkach, gdyż utrzymują się obawy o Grecję. Na dziś zaplanowane jest spotkanie Eurogrupy. W niedzielę grecki parlament zatwierdził projekt budżetu na 2013 rok, jednak decyzja o wypłacie kolejnej transzy pomocy dla Hellady nie zostanie najprawdopodobniej podjęta na dzisiejszym spotkaniu ministrów finansów strefy euro. W związku z tym rynki będą musiały zaczekać na ostateczny raport Trojki w sprawie tempa wdrażania reform w Grecji, który najpewniej odblokuję wypłatę środków pieniężnych dla tego kraju.

Nie dzieje się najlepiej natomiast w japońskiej gospodarce. Według wstępnych danych tamtejszy PKB spadł w trzecim kwartale o 0,9% w ujęciu kwartalnym oraz o 3,5% w skali roku, co wynika głównie z pogorszenia się koniunktury na rynkach światowych.

Dzisiejsze kalendarium jest ubogie w dane makroekonomiczne. Rynki będą wyczekiwały na kolejne impulsy, które mogłyby stać się symptomem do silniejszego ruchu. Na ten tydzień zaplanowane jest jednak kilka ciekawych publikacji z amerykańskiej gospodarki takich jak sprzedaż detaliczna, inflacja CPI, produkcja przemysłowa czy indeksy aktywności w sektorze przemysłowym. W centrum uwagi będzie z pewnością publikacja notatek z ostatniego posiedzenia FOMC przypadająca na środę. Z Europy poznamy wstępne szacunki PKB za trzeci kwartał oraz inflację CPI i produkcję przemysłową ze strefy euro.

EURPLN
Notowania eurozłotego pozostają stabilne na początku tego tygodnia. EURPLN utrzymuje się poniżej istotnego geometrycznego oporu na poziomie 4,1820, którego ewentualne przełamanie mogłoby otworzyć furtkę do silniejszej deprecjacji naszej krajowej waluty. Jak na razie techniczny obraz rynku na wykresie dziennym nie sprzyja umocnieniu PLN. EURPLN handlowany jest powyżej chmury ichimoku, a najbliższe wsparcie w postaci linii TenKan znajduje się na poziomie 4,1370.

EURUSD
Eurodolar wspiera się jak na razie na 41,4% zniesienia całości impulsu wzrostowego kształtującego się od połowy lipca b.r. W piątek poziom 1,2705 został przetestowany, jednak nie było głębszej kontynuacji spadków. Jak na razie sytuacja na EURUSD pozostaje stabilna, a techniczny obraz rynku w średnim terminie wskazuje na możliwość kontynuacji spadków w okolice 1,2600.

GBPUSD
Podczas piątkowej sesji pękło wsparcie na poziomie 1,5915, co przełożyło się na dalszą deprecjację funta. Na wykresie dziennym notowania GBPUSD znajdują się tuż powyżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym, która wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 1,5867. Brak nowych impulsów w postaci danych może sprzyjać chwilowemu odreagowaniu notowań. Najbliższy opór znajduje się w rejonie 1,5915-1,5930.

EURJPY
EURJPY przełamał linię trendu wzrostowego i kontynuował spadki w rejon wsparcia na poziomie 100,60 wynikającego ze zniesienia 38,2% Fibo całości fali wzrostowej z okolic 94,10. Lekkie uspokojenie nastrojów może sprzyjać odreagowaniu, jednak to awersja do ryzyka będzie czynnikiem decydującym o dalszych losach euro jena. Silna strefa oporu znajduje się w rejonie 102,20-102,30.