FM Bank to kolejna instytucja, która zaproponowała swoim firmowym klientom dodatkowe usługi dołączane do rachunków rozliczeniowych. Klient może skorzystać z pakietów medycznych, prawniczych oraz windykacyjnych. Usługi medyczne, które właściciel przedsiębiorstwa może wykupić dla siebie, swoich pracowników lub członków rodziny, gwarantują m.in. bezpłatne konsultacje prywatnych lekarzy specjalistów, takich jak internista, ginekolog czy pediatra. Upoważniają też do bezpłatnych badań oraz zabiegów ambulatoryjnych. Ceny zależą od rodzaju rachunku posiadanego przez danego przedsiębiorcę, a zaczynają się od niespełna 40 zł miesięcznie.

Fachowcy doradzą

Bank oferuje także pomoc prawników. Obejmuje ona m.in. prawo pracy i ubezpieczeń społecznych czy kwestie związane z prawem konkurencji albo zasadami zakładania lub przekształcenia przedsiębiorstw. Ceny pakietów prawnych zależą od zakresu ochrony oraz wielkości przedsiębiorstwa, mierzonego liczbą zatrudnianych pracowników. Wpływ na ceny ma również rodzaj posiadanego rachunku w FM Banku. Najtańszy pakiet kosztuje ok. 135 zł rocznie.

Wraz z kontem można też otrzymać pakiety windykacyjne. Najtańszy z nich kosztuje 24,5 zł miesięcznie. Korzystający z niego klient otrzymuje pieczęć prewencyjną, którą może sygnować wszystkie faktury wystawiane swoim kontrahentom. Współpracująca z bankiem kancelaria prawna zadba też o wysyłkę wezwań do zapłaty do kontrahentów spóźniających się z płatnościami. W droższych pakietach klienci otrzymują tzw. windykację miękką. W jej ramach zawarte są monitoring telefoniczny czy negocjacje spłaty zadłużenia. W najdroższych pakietach, których ceny zaczynają się od 49 zł miesięcznie, przedsiębiorca otrzymuje wszczęcie i nadzór na postępowaniem sądowym czy komorniczym.

Usługi do wyboru

Na pomysł przywiązywania do siebie klientów dodatkowymi usługami wpadło kilka banków. Chyba najbogatszą ofertę pod tym względem ma Idea Bank, który proponuje użytkownikom rachunków bieżących m.in. usługi księgowe, tzw. urzędowe concierge, dzięki któremu bank załatwia za klienta wszystkie sprawy firmowe w urzędach administracji publicznej, tanie usługi kurierskie, windykacyjne czy grupowe zakupy samochodów. Klienci najczęściej korzystają z usług księgowych, które oferowane są we współpracy z firmą Tax Care.

W ramach pakietów księgowych oferowane są rozliczenia podatku dochodowego, podatku od towarów i usług oraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Ceny pakietów księgowych zależą od wielkości firmy oraz formy rozliczania się z urzędem skarbowym. I tak najmniej zapłaci firma rozliczająca się na zasadzie karty podatkowej – co najmniej 49 zł. Więcej będzie musiała wydać firma prowadząca książkę przychodów i rozchodów – od 99 zł wzwyż. Przedsiębiorstwa na pełnej księgowości będą musiały zapłacić przynajmniej 490 zł.

Idea umożliwia również skorzystanie z usług prawniczych. Usługa nie ma charakteru pakietowego – można skorzystać z bezpośredniej konsultacji z prawnikiem na żądanie i po preferencyjnych cenach. Godzina takich konsultacji kosztuje w Idea Banku 250 zł. Drogo, ale wolnorynkowa cena może być wyższa.

Polisa albo biuro

Usługi prawnicze oferowane są przedsiębiorcom także przez Toyota Bank Polska. W tym usługa jest dostępna w ramach ubezpieczenia z miesięczną składką wynoszącą 100 zł. Składka wysoka, ale gwarantuje limit na usługi prawnicze do wysokości 100 tys. zł. Ubezpieczenie przeznaczone jest dla firm zatrudniających na etacie nie więcej niż 5 osób. Polisa obejmuje wynagrodzenie prawnika, koszty sądowe, postępowania egzekucyjnego, ubezpieczenia od ryzyka przegranego procesu. Zapewnia nieograniczoną liczbę porad prawnych.

Przedsiębiorcy znajdą też porady prawne w ofercie Alior Banku. W tym przypadku płaci się za nie podobnie jak w Idea Banku, czyli od każdej godziny spędzonej z prawnikiem. Cena jest jednak nieco niższa niż u konkurenta, bo wynosi 200 zł. Alior oferuje swoim klientom także innowacyjne rozwiązanie w postaci wirtualnego biura. Klient, wchodząc na stronę specjalnego serwisu internetowego, może skorzystać bezpłatnie z oprogramowania, np. edytorów teksu, arkuszy kalkulacyjnych, aplikacji do przygotowywania prezentacji multimedialnych czy programu do wystawiania faktur albo prowadzenia księgowości firmowej.

Ubezpieczenie z prawnikiem

Na polskim rynku dostępne są także ubezpieczenia prawnicze skierowane do klientów indywidualnych, a oferowane przez firmy ubezpieczeniowe. Polisy tego rodzaju proponują m.in. Allianz, Aviva czy Generali. Składki, w zależności od zakresu i sumy ubezpieczenia, wynoszą od kilku do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Ubezpieczenia prawnicze dla osób fizycznych sprzedają się w Polsce całkiem dobrze, jednak nasi rodacy dość rzadko korzystają z możliwości wypłaty odszkodowania. Wynika to stąd, iż polisy prawnicze są oferowane często jako opcja dodatkowa do innych ubezpieczeń, np. komunikacyjnych. Ubezpieczeni zapominają o nich albo nie znają korzyści, jakie one ze sobą niosą.