Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 0,11 proc. i wyniósł 5.671,41 pkt., po otwarciu francuski indeks CAC 40 spadł o 0,17 proc. i wyniósł 3.376,76 pkt., po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX spadł o 0,03 proc. i wyniósł 7.041,49 pkt.

WIG 20 na otwarciu wyniósł 2373,12 pkt., co oznacza wzrost o 0,06 proc.

„Można zakładać, że niemrawe ruchy indeksów utrzymają się aż do popołudnia, kiedy poznamy dynamikę produkcji w USA (15:15), która może nadać ton notowaniom w końcówce sesji” – zapowiada Emil Szweda z Noble Securities.

Jak relacjonuje analityk, w Tokio tymczasem zakwitły nie wiśnie, lecz nadzieje na szybką odmianę losu. Rząd rozpisał przedterminowe wybory w grudniu, co zostało przyjęte jako zapowiedź przyszłej silniejszej polityki stymulacyjnej. Dziś rano Nikkei zyskał 2,2 proc. (wczoraj 1,8 proc.). Inwestorzy najwyraźniej nie spodziewają się by nowy lider Chin - Xi Jinping - wziął się do stymulowania gospodarki równie szybko (nawiasem mówiąc jest z wykształcenia ekonomistą, ale dyplom odebrał w uczelni Korei Północnej), bo indeks giełdy w Szanghaju spadł dziś o 0,8 proc. (wczoraj 1,2 proc.).

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,8 proc. i wyniósł 2.014,73 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,20 proc. i wyniósł 9.024,16 pkt.

INDEKSY W AZJI - 16.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)751,3413,831,88%
NIKKEI 2259024,16194,442,2%
HANG SENG21159,0150,080,24%
SHANGHAI SE COMPOSITE2014,72-15,57-0,77%
SHENZHEN SE COMPOSITE800,20-5,71-0,71%
TAIWAN TAIEX7130,07-13,77-0,19%
KOSPI1860,83-9,89-0,53%
S&P/ASX 2004336,85-12,40-0,29%
MSCI ASIA APEX 50826,74-1,65-0,2%