Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie WIG 20 wzrósł na otwarciu o 0,5 proc. do 2379,67 pkt. Indeks WIG rozpoczął sesję na poziomie 43938,05 pkt, zyskując 0,38 proc. wobec piątkowego zamknięcia. 

Na plusie otworzyła się też większość europejskich parkietów. Francuski indeks CAC 40 wzrósł o 1,00 proc. i wyniósł 3 374,87 pkt. Niemiecki DAX zyskał 0,99 proc. i wyniósł 7 019,67 pkt. Brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,93 proc. i wyniósł 5 657,89 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji spadł o 1,28 proc. i wyniósł 18 181,23 pkt.

Wzrost S&P w drugiej połowie piątkowej sesji i poranne zwyżki w Azji pomogą Europejczykom w podjęciu decyzji o kupnie przecenionych akcji, skoro indeksy znalazły się blisko wsparć - uważa Emil Szweda, analityk Open Finance.

Jego zdaniem, Europa ma spore szanse na odbicie dziś rano, głównie z powodu słabości indeksów w poprzednim tygodniu - potencjał do spadków przynajmniej chwilowo się wyczerpuje. "W najlepszej sytuacji jest DAX, który dotarł do silnego wsparcia w postaci konsolidacji z okresu wakacji, CAC40 i FTSE są w trudniejszej sytuacji i w ich przypadku ewentualne odbicie wygląda bardziej na przystanek niż zrzucenie kotwicy. Największe znaczenie zyskiwać będą informacje dotyczące szczytu w sprawie budżetu, ale na razie wygląda na to, że wspólnego stanowiska nie uda się uzgodnić. WIG20 nadal tkwi w obszarze 15-miesięcznej konsolidacji i pod tym względem zmieni się dziś niewiele" - komentuje Szweda.

Azjatyckie giełdy zamknęły poniedziałkowy handel na plusie. Japoński Nikkei zyskał 1,4 proc. Chiński Shanghai SE Composite 0,11 proc.

INDEKSY W AZJI - 19.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)762,1610,821,44%
NIKKEI 2259153,20129,041,43%
HANG SENG21262,06103,050,49%
SHANGHAI SE COMPOSITE2016,982,260,11%
SHENZHEN SE COMPOSITE800,840,640,08%
TAIWAN TAIEX7129,04-1,03-0,01%
KOSPI1878,1017,270,93%
S&P/ASX 2004361,4524,600,57%
MSCI ASIA APEX 50831,354,780,58%