Po otwarciu notowań niemiecki indeks DAX spadł o 0,36 proc. i wyniósł 7.098,16 pkt. Po otwarciu francuski indeks CAC 40 spadł o 0,46 proc. i wyniósł 3.422,80 pkt. Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 0,46 proc. i wyniósł 5.711,03 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji spadł o 0,16 proc. i wyniósł 18.310,92 pkt.

WIG 20 na otwarciu wzrósł o 0,02 proc. i wyniósł 2404,86 pkt. Indeks WIG wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł na otwarciu 44381,83 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,12 proc. i wyniósł 9.142,64 pkt. Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 2.008,92 pkt.

Wczoraj w Europie dominowały wzrosty na głównych parkietach. Dziś jednak na sesję na Starym Kontynencie wpływ mogą wywrzeć dane zza oceanu.

"Oczekiwania wobec informacji dotyczących kondycji rynku nieruchomości nie są zbyt optymistyczne" - komentuje Roman Przasnyski, analityk Open Finance. "Spodziewany jest sięgający około 30 tys. spadek zarówno rozpoczętych budów domów, jak i liczby wydanych zezwoleń na budowę. Reakcja na ewentualne negatywne zaskoczenia może być tonowana zrzucaniem winy na huragan Sandy. Na godzinę po zakończeniu handlu w Europie zaplanowane jest wystąpienie Bena Bernanke. Choć nie ma oczekiwań na sygnały dotyczące konkretnych decyzji z zakresu polityki pieniężnej, to może ono być bacznie obserwowane, w kontekście wyborczego zwycięstwa Baracka Obamy."

INDEKSY W AZJI - 20.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)762,04-0,12-0,02%
NIKKEI 2259142,64-10,56-0,12%
HANG SENG21228,28-33,78-0,16%
SHANGHAI SE COMPOSITE2008,92-8,06-0,4%
SHENZHEN SE COMPOSITE799,35-1,49-0,19%
TAIWAN TAIEX7145,7716,730,24%
KOSPI1890,1812,080,64%
S&P/ASX 2004385,6824,230,56%
MSCI ASIA APEX 50834,062,710,33%