Największy indeks na GPW WIG20 wzrósł na otwarciu o 0,01 proc. do 2386,18 pkt. Indeks WIG podniósł się o 0,03 proc. i wyniósł 44231,51 pkt.

Po otwarciu francuski indeks CAC 40 wzrósł o 0,24 proc. i wyniósł 3 485,65 pkt. Brytyjski FTSE 100 wzrósł o 0,34 proc. i wyniósł 5.771,36 pkt, niemiecki indeks DAX wzrósł o 0,35 proc. do 7 209,79 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji wzrósł o 0,29 proc. i wyniósł 18.077,09 pkt. 

Dobre nastroje panowały też rano na giełdach w Azji. "Indeks giełdy w Tokio wzrósł o 1,6 proc., a w Seulu o 0,8 proc. po podaniu wstępnego odczytu indeksu PMI dla sektora produkcji w Chinach. Indeks wzrósł do 50,4 i po raz pierwszy od 13 miesięcy przekroczył barierę 50 oddzielającą wzrost od recesji. Co ciekawe, indeks giełdy w Szanghaju zakończył dzień spadkiem o 0,7 proc. Lepsze dane gospodarcze rozwiewają wszak nadzieje na nowy pakiet stymulacyjny" - komentuje Emil Szweda, analityk Open Finance.

"Dzięki dobrym nastrojom w Azji, giełdy europejskie rozpoczną dzień od zwyżek. Ale sądzę, że będą one miały ograniczony charakter. Krótko po otwarciu poznamy również wstępne odczyty PMI dla Francji (9:00), Niemiec (9:30) i całej strefy (10:00) i w zależności od wyników mogą umocnić lub rozwiać optymizm. Dyskusja nad unijnym budżetem nie powinna wpływać istotnie na rynki, ponieważ jest to czynnik ryzyka znany od dłuższego czasu. Większy wkład w kształtowanie nastrojów będzie miało przestrzeganie rozejmu między Izraelem i Strefą Gazy, generalnie jednak - wobec braku Amerykanów - końcówka tygodnia na giełdach może być jedną z najspokojniejszych od wielu miesięcy" - dodaje Szweda.

INDEKSY W AZJI - 22.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)776,439,421,23%
NIKKEI 2259366,80144,281,56%
HANG SENG21743,20218,841,02%
SHANGHAI SE COMPOSITE2015,61-14,71-0,72%
SHENZHEN SE COMPOSITE798,55-9,45-1,17%
TAIWAN TAIEX7105,7617,270,24%
KOSPI1899,5015,460,82%
S&P/ASX 2004413,0743,571%
MSCI ASIA APEX 50848,498,340,99%