Rzeczpospolita

  • Polski nie stać na marnotrawienie pieniędzy z UE

Nawet jeśli Polska otrzyma mniej pieniędzy z budżetu Unii, konieczna jest poprawa efektywności rozdysponowania tych środków. Trzeba zmniejszyć biurokrację przy rozpatrywaniu wniosków, lepiej wybierać projekty i przeznaczać przynajmniej część dotacji na nisko oprocentowane pożyczki– pisze Rzeczpospolita.

  • Pieniądze z zagranicy płyną do Polski

Mimo rosnącej ostrożności inwestorów zagranicznych, pieniądze wciąż płyną do Polski szerokim strumieniem. W tym roku Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych chce podpisać umowy na 1,2 mld euro. To o 10 proc. więcej niż rok temu.

  • Rosja chce gazu łupkowego

Już za dwa lata rosyjski Gazprom i Rosnieft mają wydobywać gaz i ropę z łupków z pokładów na terenie Rosji. Ministerstwo Energetyki twierdzi, że na razie paliwa z łupków nie są krajowi potrzebne, bo ma dość surowców. Rosja chce jednak zyskać dostęp do amerykańskiej technologii wydobycia – czytamy w Rzeczpospolitej.

Puls Biznesu

  • Szefowa UKE faworyzuje Orange?

Magdalena Gaj znalazła się w ogniu krytyki – operatorzy alternatywni twierdzą, że szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wspiera Orange błędnie licząc na inwestycje. Ich zdaniem, może to pogrążyć konkurencję. Orange odpiera zarzuty – zależy nam tylko na bezpieczeństwie własnych inwestycji.

  • Kross rusza na podbój południa Europy

Polski rynek rowerów rośnie zbyt wolno – w przyszłym roku wzrośnie o 5 proc. Kross liczy na to, że sprzedaż rowerów na południu Europy zwiększy jej przychody. Zdaniem właścicieli spółki, kraje takie jak Grecja, Hiszpania, Włochy i Cypr to obecnie najlepsze rynki – sprzedaż rowerów rośnie tu w dwucyfrowym tempie.

  • Metropolie zainwestują 10 mld zł

Informacje o zakręceniu przez skarbników kurka z pieniędzmi na inwestycje samorządowe okazały się przedwczesne - wynika z analizy "Pulsu Biznesu" projektów budżetów na rok 2013 dwunastu miast należących do Unii Metropolii Polskich.

  • Kurczą się dochody przedsiębiorstw

Spowolnienie gospodarcze coraz wyraźniej odbija się na sytuacji finansowej polskich firm, pisze "Puls Biznesu". W pierwszych trzech kwartałach zarobiły one 67,2 mld zł, czyli o 10,2 mld zł mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Polska the Times

  • Wybielanie tytanów na Wikipedii

Wielkie koncerny usuwają z Wikipedii niekorzystne dla siebie informacje – informuje „Polska the Times”. Praktyk tego typu dopuszczały się Coca-Cola, PepsiCo, Glencore i Dow Chemical – czytamy. Z Wikipedii usuwano kłopotliwe informacje o firmach i ich produktach, o domniemanej korupcji i katastrofach przemysłowych, w które zamieszane były koncerny.

Gazeta Wyborcza

  • Logika ZUS: firma = zysk

Nawet jeśli firma rencisty ma straty, to ZUS uważa, że ma zyski. A skoro tak, to rencista ma oddać część renty – alarmuje „Gazeta Wyborcza”. Obecnie na rencie lub wcześniejszej emeryturze można zarobić 2447,80 zł brutto. Jeśli ktoś zarobi więcej świadczenie jest mu zmniejszane. Dochody z prowadzenia działalności gospodarczej ZUS szacuje na podstawie 60 proc. średniego wynagrodzenia, czyli 2115,60 zł. Jeśli ktoś prowadzi firmę, która przynosi straty i dorabia na etacie może liczyć się z utratą części świadczenia.

  • Mózg w supermarkecie

W kontekście naszych dziejów nie ma bardziej kuriozalnego miejsca niż sklep: nadmiar dóbr, po które wystarczy sięgnąć ręką – czytamy w „Gazecie Wyborczej”. Ponieważ ewolucja nie przewidziała sklepów nasz mózg zachowuje się w nich jak na sawannie, czyli aż 95 proc. decyzji ceduje na podświadomość. Przykładowo 52 proc. to zakupy nieplanowane, dokonywane pod wpływem impulsu.