Indeks największych spółek na warszawskim parkiecie WIG20 wzrósł na otwarciu i 0,33 proc. i wyniósł 2382,08 pkt. Indeks WIG zyskał 0,24 proc. i wyniósł 44225,28 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań wzrósł o 0,05 proc. i wyniósł 5 793,90 pkt. Francuski CAC 40 zyskał 0,19 proc. i wyniósł 3 505,03 pkt. Niemiecki indeks DAX wzrósł o 0,15 proc. i wyniósł 7 256,17 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu wzrósł o 0,26 proc. i wyniósł 17 793,18 pkt.

Wall Street nie pracowała z powodu Święta Dziękczynienia, a w Azji dziś rano indeksy kontynuowały zwyżki. "Indeks giełdy tajwańskiej skoczył o 3,1 proc. po tym jak przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że rządowy fundusz będzie kupował więcej akcji korzystając z ich niskich wycen. Kospi wzrósł o 0,6 proc., w podobnej skali zyskiwał też indeks giełdy w Szanghaju na kilka minut przed zakończeniem notowań" - wymienia Emil Szweda, analityk Open Finance.

"WIG20 może dziś rano zniwelować skutki nieudanego fixingu, ale nie można zapominać, że w ostatnich tygodniach spisywał się on znacznie lepiej od indeksów giełd zachodnich. Ceną za to, będzie zapewne trend boczny także w sytuacji, gdy Zachód niweluje wcześniejsze straty. Dlatego na wahania naszego indeksu należy patrzeć ze spokojem. Jesteśmy w trendzie bocznym od 15 miesięcy i chyba wszyscy zdążyli się już do tego przyzwyczaić" - komentuje Szweda.

INDEKSY W AZJI - 23.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
HANG SENG21913,98170,780,79%
SHANGHAI SE COMPOSITE2027,3811,770,58%
SHENZHEN SE COMPOSITE800,952,400,3%
TAIWAN TAIEX7326,01220,253,1%
KOSPI1911,3311,830,62%
S&P/ASX 2004413,01-0,060%
MSCI ASIA APEX 50859,3310,771,27%