Biorą pod uwagę dane o sprzedaży, innowacyjność produktów, analizują, w jakim stopniu są one charakterystyczne dla czasów, w których żyjemy.

Nowoczesne słuchawki do telefonu komórkowego, tabletu czy odtwarzacza mp3, które coraz częściej pełnią również funkcję ozdobną, będą najbardziej oczekiwanym prezentem pod choinkę w Szwecji - ogłosił w tym tygodniu szwedzki Instytut Analizy Handlu.

W 2012 roku zdecydowano, że najlepiej kryteria te spełniają słuchawki. "To urządzenie coraz częściej świadczy o stylu naszego życia. Nigdy wcześniej słuchawki nie były tak często i różnorodnie wykorzystywane jak teraz" - twierdzi dyrektor szwedzkiego Instytutu Analizy Handlu Lena Larsson.

Jak zauważają szwedzcy eksperci, ze słuchawek korzystali niegdyś głównie miłośnicy muzyki, dziś z powodu pojawienia się multimedialnych telefonów komórkowych oraz nowych odtwarzaczy, np. czytników książek, urządzenia te znów są bardzo popularne. Na rynku dostępne są słuchawki w różnych formach i kolorach, często projektowane przez znanych designerów.

W 2011 roku najbardziej oczekiwanym prezentem w Szwecji była paczka z produktami spożywczymi, zamawiana przez internet i dostarczana do domu. W 2010 plebiscyt wygrał tablet, czyli mały komputer z dotykowym ekranem bez klawiatury.

W poprzednich latach najpopularniejszymi prezentami świątecznymi były m.in.: nawigacja satelitarna, płaski telewizor, odtwarzacz DVD, telefon komórkowy, ale także np. chiński wok czy książka kucharska.