Indeks największych spółek na GPW WIG20 wzrósł o 0,01 proc. i wyniósł 2398,63 pkt na otwarciu sesji. WIG podniósł się o 0,15 proc. i wyniósł 44504,60 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 po otwarciu notowań spadł o 0,32 proc. i wyniósł 5 800,44 pkt. Francuski indeks CAC 40 spadł o 0,44 proc. i wyniósł 3 513,23 pkt, niemiecki DAX stracił 0,31 proc. i wyniósł 7 286,42 pkt. Indeks węgierskiej giełdy BUX po otwarciu sesji wzrósł o 0,02 proc. i wyniósł 17 872,79 pkt.

"Wzrost sprzedaży w USA w czasie weekendu przedświątecznych wyprzedaży podtrzymał zwyżki w Azji, ale w Europie indeksy docierają do silnych oporów a zmęczenie wcześniejszym rajdem też może dać znać" - komentuje Emil Szweda, analityk Open Finance.

Lepsze nastroje niż na europejskich giełdach panowały dziś na azjatyckich parkietach. "Nikkei zyskał 0,24 proc. i jest najwyżej od siedmiu miesięcy, ale sesję zakończył w najniższym punkcie dnia tracąc ok. 1 proc. od otwarcia. Kospi stracił 0,15 proc., a Shanghai Composite 0,5 proc. po danych o wzroście płac w miastach o 12 proc. wobec wzrostu o 14,4 proc. przed rokiem. Według inwestorów świadczy to o spowolnieniu gospodarki" - mówi Szweda.

Szweda zaznacza, że w Europie indeksy mają za sobą nie tylko pięć dni zwyżek, ale także ważne poziomy oporu nad sobą. "Ich sforsowanie z marszu jest znacznie mniej prawdopodobne niż odpoczynek, a być może także realizacja zysków i korekta indeksów. W kalendarium brakuje istotnych danych (o 10:00 poznamy sprzedaż detaliczną w Polsce), dyskusja w sprawie pomocy dla Grecji jest bardziej sprawą Greków niż kogokolwiek innego. Natomiast rozstrzygnięcia polityczne w wyborach do regionalnego parlamentu w Katalonii mogą okazać się pretekstem do sprzedaży akcji. WIG20 tkwi w trendzie bocznym i nie należy się spodziewać, że dziś go opuści" - twierdzi Szweda.

INDEKSY W AZJI - 26.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)779,503,070,4%
NIKKEI 2259388,9422,140,24%
HANG SENG21861,81-52,17-0,24%
SHANGHAI SE COMPOSITE2017,46-9,89-0,49%
SHENZHEN SE COMPOSITE789,49-11,46-1,43%
TAIWAN TAIEX7407,3781,361,11%
KOSPI1908,51-2,82-0,15%
S&P/ASX 2004424,1911,180,25%
MSCI ASIA APEX 50856,55-2,85-0,33%