Najbezpieczniejsze banki wybrano na podstawie porównania długoterminowych ratingów kredytowych oraz wielkości aktywów największych banków. W zestawieniu uwzględniono ratingi przygotowane przez agencje Moody’s, Standard&Poor’s oraz Fitch (stan ratingów z 15. października 2012). Pełny ranking zostanie opublikowany w grudniowym numerze „Global Finance”.

Pierwsza dziesiątka z najnowszej listy najbezpieczniejszych banków Europy Środkowo-Wschodniej nie zmieniła się wobec podobnej listy, sporządzonej na podstawie ratingów z 30. lipca 2012, o której pisał już forsal.pl.

Polacy, Czesi, Rosjanie i Słowacy na liście regionalnych liderów

Na aktualnej liście najwyższe miejsce utrzymały dwie czeskie instytucje - Česká spořitelna oraz Komerční banka. Kolejne trzy miejsca zajęły banki z Polski: PKO BP, Bank Pekao oraz ING Bank Śląski. Szóste miejsce przypadło słowackiej instytucji - Všeobecná úverová banka.

Polskie banki w pierwszej dziesiątce pojawiają się jeszcze dwukrotnie – na siódmym i na dziewiątym miejscu, są to BRE Bank oraz Bank Handlowy w Warszawie.

W pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych banków naszego regionów swoją pozycję zaznaczyły również rosyjskie instytucje: Vnesheconombank (8. miejsce) oraz Sberbank (10. miejsce).

Jeśli porównamy aktualną listę z podobnymi zestawieniami z kwietnia 2012 oraz listopada 2011 zauważymy, że z pierwszej dziesiątki najbezpieczniejszych banków w Europie Środkowo-Wschodniej zniknęły takie banki, jak Bank Zachodni WBK oraz Kredyt Bank, a w ich miejsce weszły banki z Rosji.

Słaby wynik Europy Środkowo-Wschodniej na tle świata

Lista najbezpieczniejszych banków Europy Środkowo-Wschodniej jest elementem szerszego zestawienia najbezpieczniejszych banków rynków wschodzących. W pierwszej pięćdziesiątce listy sporządzonej dla rynków wschodzących w skali globu znalazły się zaledwie trzy banki z pierwszej dziesiątki listy regionalnej: dwa czeskie banki Česká spořitelna oraz Komerční banka na 36. i 37. pozycji oraz jako jedyna polska instytucja PKO Bank Polski na 49. miejscu.

„Dla firm, które planują ekspansję na nowe rynki, wybór odpowiedniego partnera bankowego jest kluczowy. Ten ranking jest bezcennym narzędziem dla przedsiębiorstw, które chcą ocenić siłę instytucjonalną banków z szybko rosnących rynków wschodzących” – komentuje wydawca magazynu „Global Finance” Joseph D. Giarraputo.