W czwartek rano brytyjski indeks FTSE 100 wzrósł na otwarciu o 0,33 proc. i wyniósł 5.822,15 pkt. z kolei francuski CAC 40 wzrósł o 0,52 proc. i osiągnął poziom 3.533,57 pkt. N niemiecki indeks DAX zyskał w tym czasie 0,47 proc. i rozpoczął dzień na poziomie 7.377,91 pkt. Również indeks węgierskiej giełdy BUX zyskał, rosnąc na otwarciu o 0,61 proc. i osiągając poziom17.742,56 pkt.

W Warszawie sytuacja przedstawiała się podobnie. WIG wzrósł na otwarciu o 0,43 proc. i wyniósł 44797,49 pkt., podczas gdy WIG20 zyskał 0,58 proc. i osiągnął poziom 2415,44 pkt.

Jak pisze agencja Bloomberg, światowa gospodarka jest obecnie w najlepszym stanie od 18 miesięcy, a USA mają szansę uniknąć klifu fiskalnego, którego obawiają się od dłuższego czasu. To może dać inwestorom powód do optymizmu.

Z kolei w Japonii indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu sesji o 0,99 proc. i wyniósł 9.400,88 pkt., podczas gdy chiński Shanghai Composite Index spadł o 0,5 proc. i osiągnął poziom 1.963,49 pkt.

INDEKSY W AZJI - 29.11.2012
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)779,448,051,04%
NIKKEI 2259400,8892,530,99%
HANG SENG21922,89213,910,99%
SHANGHAI SE COMPOSITE1963,49-10,04-0,51%
SHENZHEN SE COMPOSITE743,43-7,53-1%
TAIWAN TAIEX7503,5568,620,92%
KOSPI1934,8522,071,15%
S&P/ASX 2004477,7330,420,68%
MSCI ASIA APEX 50865,829,831,15%