Stan posiadania zwiększyli ministrowie i syn prezydenta Wiktora Janukowycza Ołeksandr.

Pierwsze miejsce na liście "Korespondenta" zajął - jak co roku - Rinat Achmetow, potentat metalurgiczny i właściciel klubu piłkarskiego "Szachtar Donieck" z majątkiem, którego wartość szacuje się obecnie na 17,8 mld dolarów. W ubiegłym roku tygodnik oceniał go na 25,6 mld dolarów.

Na drugim miejscu uplasował się Ihor Kołomojski z majątkiem wartym 3,4 mld dolarów, choć w roku ubiegłym ten oligarcha - także z branży metalurgicznej - oceniany był na 6,2 mld. Na trzecim miejscu zadebiutował Wadim Nowinski, Rosjanin, który w tym roku przyjął obywatelstwo Ukrainy. Jego majątek szacowany jest na 3,3 mld dolarów.

W pierwszej dziesiątce najbogatszych Ukraińców znajdują się osoby, które wymieniane są w podobnych rankingach od lat. Jest to m.in. partner Kołomojskiego Hennadij Boholubow, były pośrednik w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem Dmytro Firtasz, czy zięć byłego prezydenta Leonida Kuczmy Wiktor Pinczuk.

Do rankingu "Korespondenta" trafiło aż sześciu członków rządu i prawie każdy z nich stał się w ciągu ostatniego roku bardziej majętny.

Minister ds. rozwoju gospodarczego, a prywatnie producent słodyczy Petro Poroszenko, który w ubiegłym roku wart był 980 mln dolarów, obecnie szacowany jest na 1,3 mld dolarów (11. miejsce). Wicepremier Serhij Tihipko w ubiegłym roku wyceniany był na 535 mln dolarów, a dziś - na 785 mln (15. miejsce).

Na liście znajduje się także minister energetyki Jurij Bojko (19. miejsce), wicepremier Borys Kołesnikow (25. miejsce) i jeszcze jeden wicepremier - Wałerij Choroszkowski (26. miejsce). Majątek tego ostatniego, jako jedynego członka rządu w rankingu, zmalał.

Syn prezydenta Ukrainy Ołeksandr Janukowycz, który działa w branży budowlanej, trafił na listę najbogatszych Ukraińców po raz drugi. W 2011 r. zajmował na niej 70. miejsce z majątkiem szacowanym na 130 milionów dolarów. Obecnie wyceniany jest na 133 miliony, co daje mu 61. miejsce w rankingu tygodnika "Korespondent".

>>> Zobacz też: Najbogatsi ludzie świata 2012 – ranking Bloomberga