Początek tygodnia nie obfituje w wiadomości makroekonomiczne z szerszego rynku, dlatego też do najważniejszych wydarzeń bieżącego tygodnia należeć będzie jutrzejsze posiedzenie FOMC w Stanach Zjednoczonych. Jutrzejszy komunikat z posiedzenia, jak również pierwsze informacje, której ujrzą światło dzienne mogą mieć kluczowy wpływ na rynkowe wahania.

Należy również pamiętać, że w grudniu dobiega końca program „Operation Twist” polegający na skupie papierów wartościowych i bardzo możliwe jest, że już jutro poznamy istotne decyzje w sprawie dalszego kierunku prowadzenia i ewentualnego luzowania polityki monetarnej w USA. Kolejną sprawą jest temat klifu fiskalnego, czyli automatycznego wprowadzenia w życie z początkiem roku, cięcia wydatków budżetowych i podniesienia podatków. Tym samym, rozpoczęcie i przebieg jutrzejszego posiedzenia FOMC będzie zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia, stąd też skupia ono szczególną uwagę inwestorów. Dzisiaj jednak, para EURUSD niewiele przed godziną 14.00 oscyluje w okolicach psychologicznego poziomu 1,30 USD, a więc mamy kontynuację wzrostów na tej parze walutowej spowodowanych rynkową korektą po zeszłotygodniowych spadkach. Jednak w związku z narastającym oczekiwaniem inwestorów na wynik posiedzenia FOMC, a tym samym rosnących obaw o jego finalny wydźwięk w perspektywie bardzo silnego oporu 1,30 USD nie spodziewałbym się jego wybicia górą, a tym samym możliwe jest, że druga połowa dzisiejszej sesji, jak i jutrzejszy dzień, będą przebiegać pod kątem spadków na parze EURUSD w o obliczu tych dwóch aspektów.

Dzisiejszy bardzo dobry wynik dla gospodarki Niemiec, gdzie instytut ZEW wyniósł za grudzień 6,9 pkt. wobec rynkowego konsensusu -12 pkt., oraz poprzedniego wyniku na poziomie -15,7 pkt., sprzyjał utrzymującej się tendencji wzrostowej w pierwszej części dnia, bowiem podtrzymał rynkowy optymizm. Na tej publikacji zdecydowanie skorzystał polski złoty, który zyskuje dzisiaj na wartości w stosunku do wspólnej waluty i tuż przed godziną 14.30, para EURPLN notuje wartość 4,0910 PLN. Wczorajszy dzień zakończyła na poziomie 4, 1031 PLN, tak więc udało się dzisiaj zyskać nieco ponad 1 grosz względem euro.