"Wśród największych branż trudno jest obecnie wskazać zdecydowanych liderów, dlatego podtrzymujemy nasze zalecenie doboru spółek dywidendowych" - napisali analitycy DM Millennium w raporcie.

W branży finansowej otoczenie ekonomiczne w I połowie 2013 roku nie będzie korzystne. Wyniki spółek będą pod dużą presją i mogą spaść r/r w pierwszych miesiącach 2013 roku, a poprawa wyników spodziewana jest dopiero w II półroczu. Pozytywem jest możliwość wypłaty wysokich dywidend, dlatego analitycy radzą oprzeć portfel akcji sektora na takich podmiotach PZU i PKO BP. Wśród "worst pick" zalazło się Pekao.

Spółki przemysłu chemicznego znajdują się pod presją wysokich cen surowców, co znacząco obniża ich rentowność, uważają analitycy. Na wyniki operacyjne negatywnie wpływa też spadek cen kauczuków i erozja marż na tworzywach sztucznych. W branży pozytywnie wyróżnia się - według nich - Ciech, którego wyniki ulegną znacznej poprawie, dzięki programowi restrukturyzacji i dezinwestycji. Gorszej rekomendacji doczekał się natomiast Synthos, dotknięty spadkiem cen kauczuków.

Analitycy DM Millennium zapowiadają kolejny ciężki rok dla branży budowlanej. Nie będzie jej sprzyjała ogromna konkurencja, która w połączeniu z ograniczoną podażą projektów doprowadzi do dalszej erozji marż. Wskazano jednak jednego faworyta: jest nim Unibep.

Reklama

Deweloperów dotknie dalszy spadek sprzedaży mieszkań. Zaciąganiu kredytów nie będzie sprzyjać niestabilna sytuacja finansowa, choć będą one tańsze ze względu na niższe stopy procentowe. Wsród deweloperów mieszkaniowych do "top pick" należeć będzie Robyg i Dom Development, a komercyjnych - Echo Investment.

Spodziewane w II poł. roku ożywienie gospodarcze przełoży się na wzrost popytu w przemyśle elektromaszynowym. Rok 2013 będzie udany zwłaszcza dla eksporterów i spółek wytwarzających dla energetyki. Według analityków warto inwestować w akcje spółek ZPUE i Amica.

Odporna na wahania koniunktury branża spożywcza nie oczekuje pogorszenia wyników. Szczególnie korzystny rok zapowiada się dla producentów słodyczy - Mieszka i Wawelu. Polecana jest również Ambra.

Największym firmom branży handlu detalicznego nie zaszkodziło spowolnienie gospodarcze. Dlatego grupy "top pick" nie opuszcza NG2. Spółka, podobnie jak LPP, chce wykorzystać okres gorszej koniunktury do ekspansji zagranicznej. Obie spółki chcą w 2013 r. zwiększyć powierzchnię sieci o ponad 30% r/r, co istotnie poprawi ich wyniki.

Na rynku FMGC wśród rekomendacji pierwsze miejsce zajmuje Alma, która w 2013 r. ponownie oczekuje dwucyfrowego wzrostu przychodów.

W innych branżach do "top picks" zaliczono Dekorę (artykuły wykończeniowe i dekoracja wnętrz), Zetkamę (armatura i odlewy) oraz Impel (usługi dla biznesu).

Poniżej przedstawiono zaktualizowaną listę rekomendacji i cen docelowych akcji spółek, zawartych w "Strategii na 2013" Domu Maklerskiego Millennium.