"Obniżka Wskaźnika jest spowodowana gorszą oceną najbliższych 12 miesięcy oraz niższą oceną ogólnej sytuacji gospodarczej i sytuacji branży. Firmy dużo lepiej oceniają te obszary, które są bezpośrednio związane z sytuacją własnego przedsiębiorstwa. Najważniejszymi barierami rozwoju są w opinii przedsiębiorców koszty pracy, wysokość podatków oraz obciążenia biurokratyczne" - napisał bank w komunikacie.

Wpływ na spadek wskaźnika miały dwa główne czynniki. Firmy gorzej w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem oceniły perspektywy na kolejne 12 miesięcy (spadek o ponad 3 pkt). Właściciele przedsiębiorstw nisko ocenili ogólną sytuację gospodarczą (spadek o prawie 8 pkt w stosunku do roku 2011) oraz sytuację branży (spadek o 4,5 pkt), podano w materiale.

"W tegorocznym badaniu daje się zauważyć duży rozdźwięk pomiędzy niezłą oceną sytuacji samych firm, a gorszą oceną sytuacji gospodarczej w kraju czy branży, w której działają. Ocena sytuacji firmy jest o 12 pkt wyższa niż ocena ogólnej sytuacji gospodarczej" - powiedział wiceprezes Banku Pekao Grzegorz Piwowar, cytowany w komunikacie.

Na podkreślenie zasługuje również stabilna ocena zatrudnienia – przedsiębiorczość mikro i małych firm i tworzone przez nich miejsca pracy łagodzą rozmiary bezrobocia, dodał.

Reklama

Najwyższe wartości Ogólnego Wskaźnika Koniunktury odnotowano w produkcji i usługach (91 pkt). Na przeciwległym biegunie znalazł się handel ze wskaźnikiem na poziomie 88 punktów. W sektorze mikro i małych firm widać znaczne pogorszenie sytuacji w branży budowlanej (wskaźnik obniżył się z 93 do 89 punktów). Najbardziej stabilna sytuacja występuje w produkcji, gdzie wartość Wskaźnika utrzymuje się na podobnym poziomie od 3 lat, podał także bank.

Badania prowadzone przez Pekao po raz trzeci pokazują stopniowy wzrost wykorzystania zewnętrznych źródeł finansowania działalności bieżącej (z 22% w roku 2010 do 24% w roku 2012) i inwestycyjnej (z 19% w 2010 r. do 21% w 2012 r.).

"Nadal jest jednak spory potencjał do wzrostu, biorąc pod uwagę dobrą dostępność zewnętrznego finansowania, ocenioną na 97 pkt. Impulsem dla większego wykorzystania zewnętrznego finansowania w przyszłości może być uruchomienie zwrotnych instrumentów finansowych w ramach nowego budżetu UE" - czytamy w komunikacie.

Tematem specjalnym tegorocznego raportu jest e-gospodarka - wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych przez mikro i małe przedsiębiorstwa, podkreśla Pekao.

"W dalszym ciągu jest to obszar, który nie jest w pełni wykorzystany w działalności biznesowej. 87% ankietowanych firm korzysta z komputera, ale tylko 57% z nich używa internetu do kontaktu z administracją, a 56% firm ma własną stronę internetową. Mniej niż połowa - 48% prowadzi działania reklamowe z wykorzystaniem internetu" - napisano w materiale.

Zgodnie z wynikami raportu, 85% firm z dostępem do internetu korzysta z bankowości elektronicznej, podkreślając wygodę i oszczędność czasu przy realizacji transakcji w ten sposób.

Raport Banku Pekao powstaje w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami 7 tysięcy mikro i małych firm. Reprezentatywne wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według branż i wielkości firmy.

Ogólny Wskaźnik Koniunktury jest wyliczany w oparciu o odpowiedzi respondentów na pytania o ocenę ostatnich i przyszłych 12 miesięcy w ośmiu obszarach (ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży i firmy, przychody i wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania).