Kroki takie mają pomóc zredukować zadłużenie w wysokości 465 mln dolarów, a także pozwolą spółce skupić się na działalności w Ameryce Północnej.

To jedna z ostatnich powszechnie znanych firm w USA, które szukały w sądzie ochrony przed wierzycielami. Jej poprzedniczką był m.in. koncern Eastman Kodak, w którym wynaleziono standard fotografii małoobrazkowej i film barwny Kodachrome.

Reader’s Digest wszedł na giełdę dopiero w 1990 roku. Grupa inwestorów na czele z firmą private equity Ripplewood Holdings wykupiła spółkę w 2007 roku za 1,6 mld dolarów, przejmując także około 800 mln dolarów długu. Spółka złożyła wniosek o bankructwo także w sierpniu 2009 roku, powołując się na spadek wpływów z reklam oraz ciężar długu powiększony przez jej akwizycję.

W dokumentach przedłożonych w Sądzie ds. Bankructwa w White Plains, stanie Nowy Jork, zarówno po stronie aktywów jak i pasywów firmy, podano kwoty przekraczające 1 mld dolarów. Zgodnie z porozumieniem restrukturyzacyjnym wspieranym przez Wells Fargo, obligacje z prawem pierwszeństwa na kwotę 465 mln dolarów zostaną zamienione na akcje. Po zakończeniu procedury bankructwa zadłużenie firmy wyniesie około 100 mln dolarów, czyli zostanie zredukowane o około 80 proc.

Reklama

Sztandarowe wydawnictwo firmy, czyli miesięcznik “Reader’s Digest”, ma ponad 25 mln czytelników na całym świecie – wynika ze strony internetowej RDA. Wydawnictwo publikuje w sumie 75 czasopism o globalnym zasięgu, w tym 49 edycji “Reader’s Digest. Ale jak powiedział szef Reader’s Digest, Robert Gluth, „w grudniu firma sprzedała więcej cyfrowych edycji miesięcznika niż formie drukowanej”.

Guth potwierdził, że chociaż wydawnictwo wierzy w przyszłość biznesu, nie znajduje to jednak odzwierciedlenia w bilansie księgowym. Dopiero niższy poziom zadłużenia – wywalczony w ramach procedury bankructwa i restrukturyzacji firmy – pozwoliłby na realizację planów, zwłaszcza w odniesieniu do edycji cyfrowych.

ikona lupy />
Wydawca "Reader's Digest" ogłasza bankructwo / Bloomberg