>>> Czytaj również: "FT": Klasyczny Darwin lekiem na nowotwory

Współwłaściciele Roche pochodzą z niemieckiej rodziny Engelhorn i szwajcarskiej rodziny Hoffmann-Oeri i ich łączny majątek sięga 35 mld USD, szacuje agencja Bloomberg.

Ośmioro z nich to prawnuki założyciela firmy – Fritza Hoffmanna-La Roche’a, który zaczynał od syropu na kaszel w 1896 r. Według raportu rocznego jego potomkowie posiadają co najmniej połowę praw głosu i ponad 9-procentowy udział w zyskach.

„Ta rodzina unika rozgłosu,” mówi analityk Kepler Capital Markets SA z Zurichu Martin Voegtli. “Ich zaangażowanie w działalność firmy jest ograniczone.”
W 2012 r. Roche osiągnął zysk ze sprzedaży w wysokości 48,5 mld USD. Od początku roku kurs akcji wzrósł o 14 proc.

Reklama

Po równo

Maja Oeri, prawnuczka Hoffmanna, wyłączyła swoją część akcji z rodzinnej puli. Posiada 8 mln akcji, czyli 0,9 proc. Udziału w zysku. Można zakładać, że jej rodzeństwo: Sabine Duschmale-Oeri, Andreas Oeri, Catherine Oeri i Beatrice Oeri również mają po 8 mln akcji, odziedziczone po matce - Verze Oeri-Hoffmann, ponieważ według szwajcarskiego prawa wszystkie dzieci otrzymują w spadku równe części majątku rodziców. Łączna wartość ich akcji jest szacowana na 8,5 mld USD.
Brat Very – Lukas Hoffmann opuścił rodzinną pulę w 2004 r. i jego dzieci: Andre Hoffmann, Vera Michalski-Hoffmann i Maja Hoffmann posiadają akcje spółki o łącznej wartości 9 mld USD oraz jedną czwartą praw głosu.

Rodzina Hoffmannów nie udziela komentarzy, a nawet nie jest znany wiek sześciorga z nich.

>>> Polecamy: Roche nie dostarcza leków greckim szpitalom, bo nie płacą faktur

Engelhornowie

W 1998 r. Roche zapłacił 10,2 mld USD za przejęcie firmy Corange Ltd., z siedzibą na Bermudach, która z kolei była właścicielem firm farmaceutycznych Boehringer Mannheim GmbH oraz 84 proc. spółki DePuy Inc. Ta transakacja uczyniła czterech członków rodziny Engelhornów miliarderami.

Curt Engelhorn (86 l.), posiadał 37,3 proc. udziału w Corange, jego kuzyn Christof Engelhorn – miał 22,3 proc., kuzynka Christa Gelpke miała 18 proc., a wdowa po Peterze Engelhornie 22,3 proc.

Akcje na okaziciela

Rodziny Hoffmannów i Oerich kontrolują Roche poprzez akcje na okaziciela, czyli papiery wartościowe, które nie są rejestrowane przez spółkę emitującą. 160 mln akcji na okaziciela wyemitowanych przez Roche znajduje się w posiadaniu akcjonariuszy, z czego co najmniej połowa w rękach tych dwóch klanów, a jedna trzecia w rękach konkurencyjnej firmy Novartis AG. (NOVN). Akcje na okaziciela zapewniają dużą anonimowość.

Według statutu spółki Roche tylko właścicielom akcji na okaziciela przysługuje prawo głosu. Natomiast ponad 80 proc. akcji spółki znajduje się w rękach właścicieli bez prawa głosu.

Pula głosów

W statucie spółki zawarto przepisy o puli głosów, by zapewnić rodzinie wpływ na Roche. Statut nakłada na właścicieli akcji na okaziciela ograniczenia w zbywaniu akcji. W zamyśle ma to pomóc w koordynacji i utrzymaniu interesów rodziny.

Odejście Mai Oeri w 2011 r. spowodowało, że pula jej rodziny nie dawała już większości głosów, co wywołało spekulacje, że Novaris może planować przejęcie. Jednak sama Maja Beri zapewniła, że chce utrzymać niezależność spółki.

“Praktycznie niemożliwe”

Novartis nie przejmie Roche, powiedział Andre Baladi współzałożyciel organizacji International Corporate Governance Network. "Chociaż pula rodzinna nie daje już większości głosów, nie zmienia to obrazu sytuacji” powiedział Baladi. "Nie da się przejąć Roche, to praktycznie niemożliwe."

>>> Polecamy: Pieniądze definiują naukową prawdę

ikona lupy />
Siedziba firmy Roche w Bazylei / Bloomberg / Giuseppe Aresu