Dziennik Gazeta Prawna

  • Zmiana sił w Europie: Niemcy stawiają na gaz łupkowy. Co to dla nas oznacza?

Niemcy decydują się na eksploatację gazu łupkowego. Rząd kanclerz Angeli Merkel zamierza w ten sposób powstrzymać wzrost cen energii będący efektem planowanego zamknięcia elektrowni atomowych. >>> Czytaj więcej

  • Praca za granicą: pensje ważniejsze niż zasiłki
Reklama

Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii czy do Holandii na kilka miesięcy tylko po to, by zdobyć tam uprawnienia do lokalnych świadczeń – są częstym tematem zachodnich mediów i debaty politycznej. Jednak zaledwie 2,7 tys. Polaków pobierało w 2012 r. zasiłki dla bezrobotnych przysyłane z zagranicy. >>> Czytaj więcej

Puls Biznesu

  • Francuzi wierzą w Wituckiego

France Telecom, spółka posiadająca ponad 50 proc. udziałów Orange, nie zamierza zmniejszać swojego zaangażowania w polskim telekomie, ani zmieniać zarządu, powiedział Benoit Scheen, dyrektor wykonawczy FT na Europę. Spekulacje na ten temat pojawiły się na rynku w związku z obniżeniem dywidendy i spadku kursu akcji TPSA.

  • Fiskus odbierze stalowym złodziejom 500 mln zł

Fiskus prowadzi ponad 250 postępowań, które pozwolą wykryć nieprawidłowości w handlu stalą budowlaną w wysokości około 550 mln zł, powiedział Jacek Przepaśniak – szef Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach. W ciągu dwóch lat Fiskus wykrył przestępstwa w tej branży, na których stracił ponad 100 mln zł.

Gazeta Wyborcza

  • Kredyty bez specnadzoru

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła nową wersję rekomendacji T, która znosi niektóre ograniczenia w udzielaniu kredytów przez banki. Bezprecedensowym wydarzenie jest to, że przeciw przyjęciu rekomendacji głosowali szef KNF Andrzej Jakubiak oraz jego zastępca Wojciech Kwaśniak, ponieważ uważają, że zmiany źle wpłyną na bezpieczeństwo w zarządzaniu bankami. Rekomendacja w obecnym kształcie została przyjęta głosami czterech przedstawicieli innych instytucji: NBP, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Prezydenta.

  • Komisja Europejska: Kolej do poprawki

Komisja zaproponowała pakiet reform kolejowych, który przewiduje oddzielenie roli zarządcy infrastruktury od przewoźników, w celu uniknięcia dyskryminacji nowych przewoźników, jak również zwiększenie roli organu nadzoru rynku kolejowego w UE – Europejskiej Agencji Kolejowej.Pakiet zawiera także propozycję liberalizacji rynku kolejowego w Unii od grudnia 2019 r., co oznacza, że przewoźnicy kolejowi mogliby świadczyć usługi w innych krajach członkowskich.

Rzeczpospolita

  • Polskie firmy zdobywają nowe zagraniczne rynki

W ciągu ostatnich dwóch lat polskim producentom przybyło 13 nowych rynków zbytu – ze 111 ich liczba wzrosła do 124, a łączna wartość eksportu wyniosła 124 mld euro. Najszybciej rosnącymi rynkami są Ameryka Łacińska, Afryka i Azja – chociaż zdecydowanym liderem wciąż jest Europa. Na naszym kontynencie najszybciej rośnie sprzedaż polskich towarów do Rosji i na Ukrainę.

  • Windows Phone hitem na naszym rynku

Jak dowiedziała się „Rz”, Polska ma najwyższy na świecie odsetek użytkowników smartfonów z systemem Windows. Podczas gdy na świecie jego udział na rynku oprogramowania mobilnego wynosi zaledwie około 3 proc., w Polsce wyposażonych w niego jest aż 16,3 proc. smartfonów. Sukces ten firma Microsoft zawdzięcza przede wszystkim działającym na Windowsie smartfonom Nokia. To również u nas powstaje najwięcej aplikacji na ten system.

  • Polacy pokochali dyskontowe zakupy

Udział sieci dyskontowych w handlu spożywczym sięga w Polsce 20 proc. Zakupy w takich sklepach regularnie robi już 72 proc. Polaków. A sklepy takie jak Lidl, Biedronka, Aldi czy Kaufland mają w planach dalszą ekspansję. Wraz ze zmianami w strategii marketingowej dyskonty chcą poszerzać ofertę produktów własnych, bo to właśnie te cieszą się tam największą popularnością. Firmy te nie odczuwają negatywnych skutków kryzysu – wręcz przeciwnie, w trudnych czasach sklepy oferujące tańsze produkty zdecydowanie zyskują.